image

PeyamaKurd - Rusya'ya Ukrayna savaşı nedeniyle yaptırıma hazırlanan AB ülkeleri, petrol konusunda net bir anlaşmaya varamadı.

Brüksel'de toplanan Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerinin Dışişleri Bakanları, Rusya'dan petrol ithalatının yasaklanmasını öngören yeni yaptırım paketinde uzlaşma sağlayamadı.

Brüksel'de gerçekleştirilen AB Dışişleri Bakanları toplantısı bitiminde basına açıklamalarda bulunan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya'ya yönelik yaptırımlara değindi.

AB Temsilcisi Borrell, Rusya-Ukrayna savaşında, ticaretin serbestleştirilmesi ve ulaşımın kolaylaştırılması gibi çeşitli önlemlerle Ukrayna ekonomisini desteklemeyi planladıklarını anlatarak, "Ukrayna'nın tahıl ve buğday üretmesi ve ihraç etmesine yardımcı olmalıyız" ifadesini kullandı.

AB'den Ukrayna mesajı: "Derhal gönderilmeli"

Savaş nedeniyle gıda krizine değinen Borrell, Ukrayna'nın tahıl depolarının tam kapasite dolu olduğunu, bu depoların yeni mahsulü alabilmesi için derhal ürünlerin gönderilmesi gerektiğini kaydetti.

Ayrıca Borrell, AB'nin yeni yollar ve trenlerle Ukrayna'nın tarım ürünlerini ihraç etmesine yardımcı olmaya çalıştığını ifade ederek, Odessa Limanı'ndaki blokajın kaldırılması olasılığını da içeren çeşitli fikirler olduğunu ancak bunun henüz somutlaşmadığını belirtti.