image

PeyamaKurd- Türkiye’nin Rojava’ya yönelik askeri saldırılarını durdurması konusunda Avrupa Birliği (AB) ülkelerine çağrıda bulunan Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Eş Başkanı İlham Ehmed, AB ülkelerinden  Rojava’ya 2 bin asker göndermeleri çağrısında bulundu.

Bölgedeki son gelişmeler, Rojava ve Kürtlerin durumuna ilişkin Reuters’a mülakat veren Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Eşbaşkanı İlham Ahmed, ABD güçlerinin bölgeden çekilmesi kararının terör örgütü IŞİD’e karşı verilen mücadeleyi zekteye uğrattığını ve dolayısıyla başta Rojava olmak üzere Avrupa ve ABD’yi de içine alan geniş bir coğrafyayı tehdit eder hale geldiğini söyledi.

ABD’nin geri çekilme kararını eleştiren Ehmed, “ABD’nin aldığı keyfi geri çekilme kararı çok büyük bir tehditle karşı karşıya kalmamıza neden oldu. Bu durum birçok IŞİD mensubunun kaçmasına neden oldu ve örgüt mensupları, terörist faaliyetlerine devam etmek için ülkelerine geri dönecek” dedi.

Terör örgütü IŞİD mensuplarının sınırdan geçmesini önleme ve kimyasal silah kullanmakla itham edilen Türkiye’ye silah satışlarının durdurulması çağrısında bulunan Ahmed, “Halkımız Avrupa silahları tarafından öldürülüyor” diyerek, Avrupa ülkelerinden Rojava’ya 2 bin asker göndermesini istedi.

AB’nin Türkiye’yle üyelik müzakerelerini ve ticari ilişkilerini kesmesi gerektiğini de belirten İlham Ahmed, “AB adayı Türkiye, bildiğiniz Türkiye değil, Avrupa’nın artık bunu anlaması lazım” ifadelerini kullandı.