image

PeyamaKurd - Doğu Kudüs'te yaşanan gerilime değinen Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB'nin İsrail-Filistin meselesini çözme kapasitesi olmadığını ifade etti.

İspanyol düşünce kuruluşu Real Elcano Enstitüsünün Madrid'de organize ettiği foruma katılan AB Yüksek Temsilcisi Borrell, İsrail ile Filistin arasında yaşanan çatışma ve Orta Doğu'da tekrar yükselen tansiyon ile ilgili gündeme değindi.

Çatışmaların sonlandırılması çağrısı yapanan Borrell, "Gerginliğin artmasına, çatışmalara ve sivillerin ölümüne bir son verilmesi çağrısında bulunuyoruz ancak şu anda İsrail'e baskı yapma kapasitesine sahip olan tek kişi yalnızca ABD. Avrupa uzun zamandır böyle bir kapasiteye sahip değil. AB'nin İsrail-Filistin meselesini çözme kapasitesi yok" ifadesini kullandı.

Borrell, Orta Doğu'da yaşananlarla ilgili AB'nin çaresizliğine dikkat çekerek, "BM ve AB'nin resmi tutumu iki devletli çözüm ve bunda ısrarcı olmalarına rağmen, bu çözümün her geçen gün daha da zorlaştığının farkında olduklarını" kaydetti.

Ayrıca AB Yüksek Temsilcisi açıklamasının devamında, "Dünya, birkaç yıldır başka yöne baktı ve İsrail ile Filistin arasındaki çatışmayı unutmak istedi. Ancak sorun hala orada ve şu anda olan şey, hiçbir çıkış yolu görmeyen Filistin halkının çaresizliğinin tezahürüdür" dedi.