image

PeyamaKurd - Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği’nin (AB) Kıbrıs’ta kapalı Maraş’ın açılması planının derhal geri çekilmesi ve plandan vazgeçilmemesi durumunda Türkiye’ye yaptırım uygulanacağı yönünde yaptığı açıklamayı kınarken “AB’nin, KKTC’yi muhatap almayı öğrenmesi” gerektiğini bildirdi.

Yaptırım tehdidine tepki gösterilen bakanlığın açıklamasında, “Bu ve benzeri açıklamaların bizim açımızdan bir değeri ve hükmü yoktur” sözlerine yer verildi.

Öte yandan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Avrupa Birliği (AB) Komisyon Başkan Yardımcısı ve Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in AB adına kapalı Maraş hakkında yaptığı açıklamaya yanıt verildi.

KKTC Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, "Kıbrıs Türk halkının ve devletinin varlığını yok sayan AB'nin, kapalı Maraş'ın KKTC toprağı olduğunu ve kapalı Maraş'ta atılan adımların KKTC devleti ve hükümeti tarafından atılmakta olduğunu artık idrak etmesi gerekmektedir" denildi.