image

PeyamaKurd - Avusturya, Türkiye’nin Daimi Yapılandırılmış İşbirliğine (CSP/DYİ) adaylığını “demokratik değerlerde gerilemeden duyduğu kaygılar” ve “Ankara’nın Brüksel ile ilişkileri” nedeniyle reddetti.

Türkiye’nin Avrupa Birliği’nin savunma ve güvenlik alanında işbirliği programına katılmak için mayıs ayında yaptığı resmi başvuruya Avusturya’nın karşı çıktığı bildirildi.

Gerekçe olarak “Türkiye’de demokratik değerlerde gerilemeden duyduğu kaygılar” ve “Ankara’nın Brüksel’le olan ilişkileri” gösterildi.

DYİ, Avrupa Birliği’nin 24 üye ülkesi arasında 46 ortak projeyi kapsıyor ve AB’nin başlıca savunma ve güvenlik politikalarından birini oluşturuyor.

2020 sonbaharından bu yana DYİ’ye katılım, AB üyesi olmayan ancak siyasi ve hukuki bir dizi kriteri karşılayan ülkelerin katılımına da açık bulunuyor. Bu kriterler, demokratikleşme, ortak savunma ve güvenlik politikalarına saygı ile AB üyesi komşularıyla iyi ilişkiler sürdürmek olarak belirlendi.

Öte yandan Arab News’e konuşan AB’nin Ankara’daki eski Büyükelçisi ve halen Carnegie Europe’da siyasi analist olan Marc Pierini, “Avusturya’nın çıkışı ani olarak görülebilir ama muhtemelen Türkiye’nin DYİ’ye katılımı konusunda Avrupa Birliği’nin pozisyonunu yansıtıyordur. Genel olarak bunun sebebi, Türkiye'deki hukuk devletinin mevcut yapısının artık Avrupa'nınkiyle çok fazla ilgisi olmaması ve kimsenin fazla bir gelişme umudu görmemesidir” dedi.