image

PeyamaKurd - Suriye ile ilgili gelişmelere değinen AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Borrell, Suriye'ye ilişkin pozisyonlarını değiştirmek için bir sebep olmadığını dile getirdi.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İtalya Dışişleri Bakanlığı ve Uluslararası Siyasi Çalışmalar Enstitüsü'nün (ISPI) ev sahipliğinde bu yıl Roma'da 7.'si yapılan MED Akdeniz Diyalog Forumu'nda Suriye konusunda değindi.

Konuşmalarında Suriye konusuna değinen Josep Borrell, "Arap Birliği'ndeki bazı arkadaşlar, Suriye'yi geri kabul etme olasılığını değerlendiriyor ama bizim açımızdan bakıldığında pozisyonumuzu değiştirmek için bir sebep yok" ifadesini kullandı.

Ayrıca Borrell, Türkiye üzerinden silahlı militanların kontrolündeki İdlib'e her gün yardım gönderdiklerini anlatarak şu ifadelere yer verdi:

"6 milyondan fazla Suriyeli ülkesinin dışında. Birkaç hafta öncesine kadar İdlib gazetelerin manşetlerindeydi, şimdi kaybolmuş vaziyette. Aslında ortadan kaybolmadı. Bir milyon insanın olduğu İdlib gerçeği orada duruyor. Yardım sağlamaya devam ediyoruz."