image

PeyamaKurd - Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı sonrasında ortaya çıkan gıda sıkıntısına çare olabilmek adına AB'den Mısır destek yapıldı. Avrupa Birliği (AB), Mısır'a 100 milyon euro yardımda bulunacağını duyurdu.

Savaş savaş sebebiyle küresel bir gıda krizi yaşınırken AB, önlem almak için harekete geçti. AB-Mısır Ortaklık Konseyi Toplantısı, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükri'nin başkanlığında Lüksemburg'da yapıldı. Toplantıya Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da katıldı.

AB Temsilcisi Borrell konuya ilişkin toplantı öncesi basına yaptığı değerlendirmelerde, Rusya-Ukrayna Savaşı'nın birçok şeyi bozduğunu, gıda güvenliğinin de bunlar arasındaki en önemli konulardan biri olduğunu dile getirdi.

"Mısır için 100 milyon eurodan bahsediyoruz"

Borrell, Ukrayna'nın şu anda limanlarda bekleyen 20 milyon ton tahılı bulunduğunu, yakında yapılacak hasatlardan sonra da 60 milyon ton daha olacağını belirterek, bunların dünya piyasalarına gönderilmesinin önemine dikkat çekti.

Ayrıca açıklamasında, "AB, gıda güvenliği konusunda masaya ciddi miktarda para koydu" diyen Borrell şu sözlere yer verdi:

"Mısır bundan en çok faydalananlardan olacak. Sadece Mısır için 100 milyon eurodan bahsediyoruz. Gelecek 7 yıl içinde tüm bölgenin alacağı miktar 1 milyar euroyu bulacak. Ancak çok acilen, gelecek haftalar veya aylar içinde, tarımın desteklenmesi ve karşı karşıya kalacağımız zor zamanlar için gıdanın stoklanması konusunda Mısır 100 milyon euro alacak."