image

PeyamaKurd - Dağlık Karabağ'da süren çatışmalara değinen Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Ermenistan ve Azerbaycan’ın dışişleri bakanları ile telefon görüşmeleri yaptığını, ateşkese uyulmasını ve sivillere yönelik saldırıların durmasını istediğini ifade etti.

Dağlık Karabağ'daki durumla ilgili yazılı açıklamada bulunan Borrell, Ermenistan ile Azerbaycan arasında dün gece başlayacağı açıklanan ateşkesten memnuniyet duyduklarını bildirdi.

AB'li Temsilci, Dağlık Karabağ'da ateşkesin ihlal edilmesinden üzüntü duyduklarını ifade ederek, çatışmalar nedeniyle sivillerin acı çektiğini kaydetti. 

Açıklamasında Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile telefonda görüştüğünü aktaran Borrell, ateşkesin şartsız ve sıkı şekilde uygulanması gerektiğini vurguladı. 

Temsilci Borrell açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

"Ayrıca sivillere yönelik saldırıların derhal durması gerektiğinin altını çizdim. Bu tür saldırıların haklı tarafı olamaz. AB'nin çatışmaya uzun vadeli bir çözüm için tarafları ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatını desteklemeye hazır olduğunu yineledim."