image

PeyamaKurd - Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki sınır çatışmaları ve gerilim sürerken Avrupa Birliği'den (AB), sınır bölgelerine ilişkin açıklama geldi. AB Temsilcisi Borrell, Azerbaycan-Ermenistan sınırına taraflar arasında sınır belirlenmesine yardımcı olmak üzere sivil izleme misyonu görevlendirileceğini duyurdu.

AB dışişleri bakanlarının Lüksemburg'da yapılan toplantısının ardından basına açıklamalarda bulunan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Ermenistan-Azerbaycan gerilimine değindi.

Bölgeye ilk kez bu tür bir misyon gönderildi!

Borrell buradaki açıklamalarında bakanların, Azerbaycan-Ermenistan sınırına sivil misyon göndermesine yeşil ışık yaktığını belirterek, Güney Kafkasya'nın AB için büyük önem taşıdığını ve bölgeye ilk kez bu tür bir misyon gönderdiklerini ifade etti.

Açıklamasında gelecek haftalarda Azerbaycan ile olan uluslararası sınırın Ermenistan tarafında 40 kişinin konuşlandırılacağını belirten Borrell, bunun tarafların talebi üzerine alınan bir karar olduğunu aktararak, söz konusu ekibin halihazırda Ermenistan'da olduğunu, bu nedenle kısa sürede konuşlanabileceğini kaydetti.

"Sınır boyunca gözlem ekibi hızla konuşlandırıldı"

Ayrıca konuya dair resmi Twitter hesabı üzerinden açıklama yayımlayan AB Konseyi Başkanı Charles Michel ise, "Ermenistan'ın Azerbaycan ile olan uluslararası sınırı boyunca gözlem ekibinin hızla konuşlandırılmasını memnuniyetle karşılıyorum" sözlerine yer verdi.