image

PeyamaKurd - "Brexit ve Euro Bölgesi bütçesi" gündemiyle Belçika'nın başkenti Brüksel'de toplanan AB liderler zirvesinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Fırat'ın doğusuna (Rojava-Batı Kürdistan) operasyon planı da gündeme geldi.

Konuya değerlendirmelerde bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "Suriye'de hedef IŞİD olmalı" çağrısı yaptı. Zirvede, Euro Grup üyesi 19 ülke, "Euro bölgesi bütçesini" de ilk kez onayladı.

Macron basın toplantısında pek çok uluslararası konuyu ele aldıklarını belirterek, öncelikle AB tarafından Rusya'ya uygulanan yaptırımların devam etmesine karar verdiklerini ifade etti.

Suriye dosyası üzerinde de görüş alışverişinde bulunduklarını belirten Macron, isim vermeden Erdoğan'ın Fırat'ın doğusuna askeri operasyon yapılacağı açıklamasını değerlendirerek, “Zirvede Suriye'deki durumu da ele aldık. Suriye konusunda görüş alışverişi sırasında, IŞİD ile mücadele eden koalisyon güçlerinin ve onun müttefiklerinin dikkatini dağıtabilecek bazı askeri operasyon projelerinin gündeme geldiğini konuştuk. Bu aşamada Suriye'deki gerçek hedef olan IŞİD ile mücadeleye yönelme çağrısı yapıyorum” ifadesini kullandı.