image

PeyamaKurd - CHP, İYİ Parti, DEVA Partisi, Saadet Partisi ve Gelecek Partisi ve Demokrat Parti'den oluşan Altılı Masa, Ahmet Davutoğlu’nun ev sahipliğinde 10. kez toplandı. Toplantıda Cumhurbaşkanlığı adaylığı için istişarelerin başlatılma kararı alındı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile 'Liderler Buluşması'nda bir araya geldi.

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem vurgusu!

Toplantının sona ermesi sonrası alınan kararlarla ilgili ortak bir açıklama yapıldı. Açıklamalarda şu ifadelere yer verildi:

"Bugün tamamlama aşamasına getirdiğimiz Geçiş Süreci Yol Haritasını ve Ortak Politikalar Metnini 30 Ocak'ta yapacağımız ortak bir tanıtım toplantısı ile kamuoyunun bilgilerine sunacağız.

Bu iki metin ile birlikte partilerimizin siyasi iş birliği mimarisi önemli ölçüde tamamlanmış olacaktır.

• Temel İlkeler ve Hedefler metni ile iş birliğimizin dayandığı zemini,

• Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakat Metni ile iş birliğimizin siyasi iskeletini,

• Seçim Güvenliği metni ile siyasi sigortasını,

• Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Anayasa Değişikliği Önerisi ile hukuki sütunlarını,

• Kurumsal Reform metni ile kurumsal altyapısını açıkladıktan sonra şimdi de Yol Haritamız ile süreç yönetim mekanizmalarım, Ortak Politikalar Metni ile her alandaki ortak somut adımlarımızı tanımlamış olacağız."

"Adaylık için istişareler başladı"

6'lı masa'nın adaylık ile ilgili kararında şu sözlere yer verildi:

"Genel Başkanlar arasında ortak Cumhurbaşkanı adayının tespiti ile ilgili istişarelerin başlatılmasına karar verdik.

Cumhurbaşkanı adayı ve Milletvekili seçimleri konusunda tam bir uzlaşı kültürüyle hareket edecek ve seçimlerden sonra hem yürütmede hem yasamada yeni bir dönemi başlatacağız."