image

PeyamaKurd - Demokratik Suriye Meclisi (DSM) bünyesindeki partiler, Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Komutanı Mazlum Abdi ve ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Yardımcısı Matthew Pearl ile Rojava Özerk Yönetimi ve Kürdistan Bölgesi arasındaki sınır kapısı krizini görüşmek üzere bir araya geldi.

Kürt Sol Partisi Genel Sekreteri Mihemed Musa, DSG Komutanı ile yaptılan görüşmenin içeriğini açıkladı. Musa, "Görüşmemiz çok olumluydu ve Sayın Mazlum Abdi de (sınırdaki) eylemin kötü olduğunu gördü" ifadelerini kullandı.

Genel Sekreter Musa, Amerikalı yetkili Matthew Pearl yaptıkları görüşmenin içeriği hakkında da konuştu.

"Amerikalıların bir rol oynamasını istedik"

Sol Parti Genel Sekreteri Muhammed Musa, “Amerikan Büyükelçisi ile de görüştük ve onu iyi dinledik. Amerikalıların bir rol oynamasını istedik. Yapılanlar yanlış ama insanların cezalandırılması normal değil” dedi.

Görüşmeye, Demokratik Birlik Partisi (PYD), Suriye'de Kürt Sol Partisi, Suriye Kürt Demokratik Sol Partisi, Suriye Kürt Demokrat Partisi (el-Partî), Kürdistan Demokratik Barış Partisi katıldı. 

Görüşmelerin Salı günü yapıldığı ve Matthew Peal’ün heyetlere ABD tarafının Kürdistan Bölgesi'ndeki yetkililerle üst düzey temaslarını sürdürdüğünü ve yakın gelecekte sınırın açılmasını umulduğu kaydedildi.