image

PeyamaKurd-Almanya, Fransa ve İngiltere'nin yayınladıkları ortak açıklama ile Irak'taki saldırılar kınayarak, İran’a şiddet eylemlerine son verme çağrısı yapıldı.

İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve İran'ın bölgede oynadıkları olumsuz rolden endişe edildiği belirtildi.

Almanya, Fransa ve İngiltere Başbakanlarının imzalarının bulunduğu açıklamada, gerilimin azaltılmasının önemine değinerek, Bölgedeki tüm aktörlere sorumluluk bilincinde hareket etmeleri çağrısında bulunuldu.

‘İran’a çağrı’

“Irak'taki artan şiddet bir an önce durdurulmalı” denilen açıklamada “Özellikle İran'ı şiddet içeren eylemlerden veya onları desteklemekten kaçınmaya çağırıyoruz. İran'ı Nükleer Anlaşmaya (JCPoA) uygun olmayan her türlü tedbiri geri çekmeye çağırıyoruz.” Denildi.

3 ülke başkanlarının imzası ile yayınlanan ortak açıklamada, IŞİD’e karşı mücadeleye devam etme taahhüdünün bir kez daha vurgulanarak, “Bu yüksek bir önceliğimiz olmaya devam ediyor. Bu bağlamda koalisyonun korunması yüksek öneme sahiptir. O nedenle Irak yetkililerini koalisyona gerekli desteği sağlamaya devam etmeye çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı.