image

PeyamaKurd - ABD Temsilciler Meclisi'nin 27 üyesi, Dışişleri Bakanı Antony Blinken'a bir mektup gönderdi.

Mektupta, Türkiye'nin geliştirdiği İHA ve SİHA'ların bazı bölgelerde istikrarsızlığa sebep olduğu ve büyük endişe yarattığı dile getirildi.

Mektupta Türkiye’ye ait dronların son yıllarda Ermenilere karşı Dağlık Karabağ’da, IŞİD’le mücadele eden Kürt güçlerine karşı Suriye’de ve Libya savaşında kullanıldığına dikkat çekildi.

Türkiye ile ABD arasında yumuşaması beklenen ilişkileri gerecek bir gelişme yaşandı. Rhode Island temsilcisi David Cicilline ve Florida temsilcisi Gus Bilirakis’in önayak olduğu ve 28 temsilcinin imza attığı bir mektubu ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’a gönderdi.

"Dronlar Libya savaşında, Ermenilere karşı Dağlık Karabağ'da, Suriye'de Kürt güçlerine karşı kullanıldı "

Mektupta, Türkiye’nin İHA (insansız hava aracı) ve SİHA (Silahlı insansız hava aracı) programları ile ilgili endişe dile getirilerek "Bu program dünya çapında birçok bölgede istikrarsızlığa sebep oldu ve ABD’nin çıkarlarını, müttefiklerini ve partnerlerini tehdit ediyor” ifadesi kullanıldı.

Söz konusu mektupta, Türkiye’ye ait dronların son yıllarda Ermenilere karşı Dağlık Karabağ’da, IŞİD’le mücadele eden Kürt güçlerine karşı Suriye’de ve Libya savaşında kullanıldığına dikkat çekilerek “Türkiye, Polonya ve Pakistan ile drone anlaşması imzaladı ve Rusya ve Pakistan’la da ortak üretim süreci gündemde” bilgisi paylaşıldı.

Kıbrıs uyarısı: Türkiye kalıcı bir dron üssü kurmayı hedefliyor

Mektupta ayrıca Türkiye’nin Akdeniz’de bir dron üssü kuracağına vurgu yapılarak şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye ayrıca Kıbrıs’a kalıcı bir drone üssü kurmayı da düşündüğünü açıkladı. Dışişleri Bakanlığı’ndan Türkiye’nin drone üretimi ile ilgili bir brifing talep ediyoruz. Türkiye’nin İHA üretirken kullandığı materyal ve teknolojilerin yaptırımları delip delmediğini ya da NATO kurallarına aykırı olup olmadığını öğrenmek istiyoruz. Türkiye’ye herhangi bir drone teknolojisinin ABD’den gönderilmesinin askıya alınmasını istiyoruz.”