image

PeyamaKurd - Savaşın ortasında çok sayıda güç, çatışmaları kendi çıkarları için manipüle eden bir politika izliyor. İsrail, İran ve ABD'nin kendi yarattıkları “canavarlar”, onları ve bölgeyi bir savaşa sürüklüyor. İsrail, herkesle aynı anda savaşamaz ve ABD’nin savaşa olası bir müdahalesi kaçınılmaz duruma gelebilir gibi gözüküyor.

Suudi Arabistan merkezli Arab News'de, İsrail-Hamas çatışmalarının geldiği noktanın arka planının ele alındığı bir analiz yayınladı.

Bölgede bulunan devlet dışı aktörler olan Hamas, Haşdi Şabi, Hizbullah ve Husiler gibi çok sayıda milis grubun asker sayılarının, İsrail'in asker sayısı ve gücü ile kıyaslanan analizde, bu paramiliter güçlerin ortaya çıkışına ilişkin de iddialara yer verildi.

Analizde ayrıca; çok sayıda ülkenin, Orta Doğu'daki çatışmaları kendi çıkarları için manipüle eden bir politika izlediğine dikkat çekildi.

“İsrail, ABD ve müttefiklerini çatışmaya sürüklüyorlar”

Gazze'deki savaşın gerilimi arttıkça, İran destekli paramiliter güçlerin ve bunların füze cephaneliklerinin bölge çapında yarattığı tehdit artık soyut olmaktan çıkıyor.

Yüz binlerce radikalleşmiş paramiliter güç, görünüşte İsrail'i, ABD'yi, müttefiklerini ve bir bütün olarak bölgeyi bir çatışmaya sürüklüyor.

Bu güçler, Suriye-Lübnan-İsrail sınırında toplanıyor. Burada füze saldırıları, çatışmalar ve hava saldırıları ise kaçınılmaz olarak tırmanıyor.

İsrailli askeri yetkililer uzun zamandır bu gruplarla kararlı bir çatışmanın eninde sonunda gerekli olacağını zaten savunuyordu.

“Milis yapılanmaların vereceği patlak bölgeyi tamamen ateşler”

Hizbullah'ın 100,000 savaşçı ve 150,000 rokete sahip olmakla övündüğü düşünüldüğünde, İsrail'in kuzey sınırında patlak verecek bir parlama katlanarak daha büyük bir çatışmayı beraberinde getirecektir.

Irak'taki, İran yanlısı Şii Haşdi Şabi milis sayısı 240,000'i aşarken, Suriye ve Yemen'de de bu örgüte bağlı büyük güçler bulunmakta. Bir de İran Devrim Muhafızları'nın 190.000 savaşçısı var. Ki bunların çoğu zaten bölgenin dört bir yanında konuşlu halde.

Bütün bu sayılar, 170,000 aktif İsrail askeri personeli ile karşılaştırıldığında durum daha net ortaya çıkıyor.

Halihazırda yedeklerle birlikte 300,000 İsrail askerinin Gazze yakınlarında görev yaptığı belirtiliyor. Bu durum çok cepheli bir savaşın, özellikle de Batı Şeria'nın kargaşa içinde olduğu bir ortamda, neden İsrail'in kâbus senaryosu olduğunu göstermektedir.

“ABD’nin müdahalesi kaçınılmaz hale gelebilir”

İranlı vekiller devreye girdiğinde ABD müdahalesi kaçınılmaz hale gelebilir. Zira; İsrail herkesle aynı anda savaşamaz.

Beyaz Saray sözcüsü John Kirby; "Kimse İran ile bir çatışma peşinde değil” demişti. Savunma Bakanı Lloyd Austin ise, “ABD, daha fazla düşmanlığa girme niyeti ya da arzusu değil” sözlerini dile getirmişti.

Ancak saldırılar devam ettikçe, ABD istemeyerek de olsa, tırmanan bir kısasa kısasın içine çekilebilir.

İsrail'in, iki devletli çözüme yanaşmaması, Filistinli ılımlı ve entelektüel kesimi yok etti ve silahlı milis grupları ortaya çıkardı.

Diğer yandan Tahran, yetiştirdiği ulus ötesi orduları kontrol etmekte zorlanıyor. Hizbullah'ın Körfez'e saldırı tehdidinde bulunması, Husilerin, Mısır ve Suudi hava sahası üzerinde insansız hava araçları uçurması ve Iraklı militanların Ürdün sınırı boyunca petrol sevkiyatını engellemesi, çatışmanın bölgeselleşmesine yönelik fırtınaları körüklüyor.

“İran, hem ılımlı hem savaş tehdidi ile hareket ediyor”

Tahran'dan gelen açıklamalar gerilimi azaltma çağrısı yaparken provokasyondan da geri durmuyor.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Hizbullah gibi paramiliter güçlerin "parmaklarının tetikte" olduğunu söyleyerek bir sonraki hamlelerinin "tanık olduklarınızdan çok daha güçlü ve derin" olacağını belirtti.

Çok sayıda güç, Orta Doğu'daki çatışmaları kendi çıkarları için manipüle eden bir politika izliyor.

Örnek olarak Rusya, Batı'nın geniş çaplı bir çatışmanın içine çekilmesi halinde Ukrayna'nın tamamen unutulacağını umarak yangına körükle gidiyor.

Büyük olasılıkla ne İsrail, ne Amerika ne de İran, çatışmanın büyümesini istemiyor.

Ancak tüm bu taraflar, kendilerinin ve vekil lejyonlarının körüklediği süreci yaşamaya mahkûm gibi görünüyor.