image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fırat’ın doğusunda Kürtlere yönelik operasyon yapma tehditleri dünya gündemindeki yerini koruyor. Washington Post gazetesi, ‘Erdoğan Suriye’de ABD’nin kontrolündeki topraklarda, Kürtlere yönelik saldırı başlatma tehdidini yeniliyor’ başlıklı bir haber yayınladı.

“Erdoğan tehditlerini tırmandırıyor”

Erdoğan, Pazartesi günü Suriye'nin kuzeydoğusundaki ABD kontrolündeki topraklara yönelik tehdidini tırmandırıyor. ABD ordusu iki ülkenin farklılıklarını çözmede “ilerleme kaydettiği konusunda” ısrarcı. Erdoğan ise operasyona “Her an başlayabilir” dedi.

ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Sean Robertson ise, Türk tehditlerine ilişkin herhangi bir ABD veya Kürt askeri harekatının “Operasyonel detaylarını” kamuoyu ile tartışmayı reddetti

Adını açıklamayan üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisi ise konuya yönelik, “ABD ve Türkiye'nin Rojava’da güvenlik durumuyla ilgili olarak istişare halinde olduğunu” söyledi.

“Kürtlere karşı savaşmak isteyen gruplar var”

Bir savunma yetkilisi ise, “Türkiye'nin sınır boyunca daha fazla askeri güç topladığını ve Kürtlere karşı savaşmak isteyen Suriyeli grupların bulunduğunu” ifade etti. ABD ordusu, Türklere yakın olan bu grupların tamamen Türk kontrolü altında olmayabileceğinden endişe ediyor.

Geçtiğimiz hafta, Türk jetleri PKK kamplarını bombaladı. Ankara Suriye'deki operasyonlara yönelik tehdit savurduğunda, ABD Savunma Bakanlığı, “ABD'nin personeli olabileceği gibi, herhangi bir tarafın Rojava’ya yönelik tek taraflı askeri harekât yapmaması” uyarısında bulundu. ABD, “Bu durum çevremizde, ciddi bir endişe kaynağıdır. Söz konusu eylemleri kabul edilemez bulacağız ” dedi.

 

| Haberin Türkçe çeviri kaynağı PeyamaKurd’e aittir.