image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ile çözülmemiş bir mesele hakkında bir kez daha çelişiyor: ABD tarafından desteklenen Suriye’deki Kürt güçleri, Türkiye'ye göre terör örgütü olarak gördüğü bir grubun üyeleri ile aynı konumda. ABD ise onları terör örgütü olarak görmüyor.

Washington Examiner bugün, “Pentagon, Türkiye’nin Kürtlere saldırısını küçümsüyor” başlıklı bir yazı yayınladı. Yazıda ABD’nin Türkiye’ye güvence vermesine rağmen Türkiye’nin Kürtlere yönelik tehditlerinin gün geçtikçe tırmandığı belirtiliyor.

“ABD güvence veriyor, Türkiye tehdit ediyor”

ABD ordusu kuzey sınır bölgesi boyunca gözlem noktaları hazırladı ve NATO müttefiki Türkiye’ye Kürtlerin onlar için hiçbir tehdit oluşturmadığı yönünde güvence verdi. Ancak Erdoğan dün yaptığı açıklamada, ABD destekli Kürtlerin kontrolünde olan bölgelere askeri bir saldırı başlatma tehdidini alevlendirdi.

Pentagon'un sözcüsü Colman Rob Manning, “ABD ve Türkiye, kuzeydoğu sınırı boyunca Türkiye'yi etkileyen tüm meseleleri etkin bir şekilde koordine etmeye devam ediyor” dedi.  Ayrıca gözlem noktalarının Türkiye'nin güvenlik kaygılarını özel olarak ele almayı amaçladıklarını belirtti.

“Bu tür eylemler kabul edilemez”

Manning, ABD’nin Türkiye’ye yönelik herhangi bir saldırıyı engellemek için bölgeye daha fazla asker gönderdiğini ise reddederek, “Bu bilgiler doğru değil. Görevlerimize, gözlem noktalarında devam etmek için gerekli olandan hamlelerden daha fazla bir şeyimiz yok” dedi.

Pentagon, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, "ABD'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik tek taraflı askeri harekatın özellikle ABD personeli olabileceği veya yakın çevresinde olacağı kaygısını taşıdığını. Bu tür eylemleri kabul edilemez olacağını” açıklamıştı.

 

| Haberin Türkçe çeviri Kaynağı PeyamaKurd'e aittir. |