image

PeyamaKurd - Suriye Kürt Gelecek Hareketi’nden bir komutan olan Abdüselam Osman, “Peşmerge’nin bağlı bir grubunun, Heseke’nin kuzeydoğu tarafında bulunan Dêrik bölgesine girmek için ABD ile anlaştığını ve Fırat’ın doğusuna girdiğini” söyledi.  Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), “Roj Peşmergelerinin Fırat’ın doğusuna girdiğini” belirtti.

“Peşmerge hakkında dedikodular başladı”

Osman, “Peşmerge'nin girişinin, Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) ağır muhalefetiyle karşılandığını” söyleyerek, ABD’nin PYD'yi zorladığını söyledi. PYD'nin de konuyla ilgili memnuniyetsizliğini dile getirdiğini ve medya aygıtının Peşmerge hakkında dedikodular çıkarmaya başladığını belirtti.

Kürt Gelecek Hareketi’nde bir diğer komutan ise, “Bu konunun doğru yönde atılmış önemli bir adım olduğuna inanıyoruz ve Batı Kürdistan bütün toplulukları korumak için Roj Peşmergelerinin girişine yönelik çağrımızı yineliyoruz” dedi.

Komutan Osman'a göre, Peşmergenin girişi Türkiye'nin bölgeye müdahalesini durdurmaya zorlayacak ya da en azından bir süreliğine girişlerini erteleyecek. Çünkü Peşmerge sınırlarını aynı zamanda alanı koruyacaktı.

“Bölgesel ve uluslararası izin gerekli”

ABD'nin Suriye Özel Temsilci James Jeffrey, bazı medya çevreleri tarafından dolaşan haberleri doğrularken, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ise bunu reddetti  Jeffrey, “Roj Peşmergeleri bizimle koordinasyon içinde ve SDG'nin bilgisi dahilinde güvenlik için Suriye topraklarına girdiler” diye belirtti.

Halk Koruma Birlikleri (YPG),  ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon tarafından desteklenen SDG'nin en önemli birimleri olarak kabul edilmektedir.

Kürt Gelecek Hareketi’nde bir yabancı ilişkiler yetkilisi olan Abdülhamid Temmo, daha önce yaptığı açıklamada, “Bu güçlerin(Roj Peşmerge) Suriye’ye girişinin bölgesel ve uluslararası izin gerektirdiğini” belirtti.

Roj Peşmerge güçleri Suriye Kürt Ulusal Meclisi’nin (ENKS) yetkileri altındadır ve Kürdistan Bölgesinde konuşlandırılmaktadır. Kürdistan topraklarını IŞİD ve Heşdi Şabi milislerine karşı savunmak için bazı savaşlara katıldılar. 

 

| Haberin Türkçe çeviri kaynağı PeyamaKurd’e aittir. |