image

PeyamaKurd - Müziğin evrensel bir dil olduğu ve her ezginin sözler ile buluşarak sanata dönüştüğü bir gerçektir. Müzik, aynı zamanda iyi bir propaganda ve kitlesel hareketlenme aracıdır. 

Bir millet kendi dilini, kültürünü, sanatını edebiyatta olduğu gibi müzik aracılığı ile de dünyaya duyurabilir ve anlatmak istediğini yansıtabilir. 

Kürtlerin de müzik alanında iyi bir yere sahip olduğu yetiştirdiği sanatçılardan okunabilir. Bu bağlamda Kürtçe’nin de müzik aracılığı ile dünyaya yayılımı ve tanıtımı oldukça önemli bir noktadır. 

Gelişen teknoloji ile Kürtçe müziğin yaygınlaşması ve dünyaya dağılması Kürt halkının da dünyada tanınmasına zemin hazırlayan önemli faktörlerdendir. 

Almanya’nın Hamburg kentinde doğan Ganalı sosyal medya fenomeni Jokah Tululu, Rap müziği alanında da bazı şarkılar icra etmiştir. Jokah Tululu, Kürtçe bir Rap’e de imza atarak dinleyicileri ile paylaştı. Jokah Tululu’nun YouTube üzerinden paylaştığı Kürtçe ve Almanca söylediği Rap şarkı, 216 bin kişi tarafından dinlenmiş durumda. 

Siyahi bir gencin Kürtçe Rap icra ederek, Kürtçe’yi dünyaya tanıtması kimi Kürt gençlerinin sanatlarını icra ederken Türkçe’de diretmesine iyi bir örnek olmalı. Bu duruma binaen Kürt gençlerinin de kendi anadillerinde müzik yaparak kültürlerini dünyaya duyurmaları ve Kürtçe’yi müzik alanında iyi bir konuma taşımaları büyük bir önem taşımaktadır.