image

PeyamaKurd - IŞİD terör örgütü 2014 yılında bölgeye saldırdı. Örgüt; Kürtleri, azınlıkları ve IŞİD'in radikal İslam anlayışına uymayan kişileri öldüreceği ve etnik açıdan bölgeyi temizleyeceği tehdidinde bulundu.

The Jerusalem Post’ta Seth, J. Frantzman imzası taşıyan, “Türkiye-ABD’nin Suriye’deki ortak devriyeleri nedir ve neden önemlidir?" Başlıklı bir analiz yayınlandı. Söz konusu analizde,” ABD- Türk ortak devriyeleri, Türkiye’nin amaçları ile ABD’nin, Türklere ve Kürtlere karşı nasıl bir yol izleyeceği” ele alınıyor.

‘Devriyeler ne anlama geliyor?’

ABD ve Türkiye geçtiğimiz günlerde, Rojava’da (Suriye’nin doğusu) askeri devriyelere başladı.  ABD bu adımla beraber Ankara’nın, Suriye’nin geleceği konusundaki taleplerini karşılamaya çalıştığını gösteriyor. Burada dikkat çeken nokta ise devriyelerin, Türkiye’nin Suriye’ye gireriz tehditlerinin ardından gelmesi.  Çıkan haberlere göre devriyeler,  “güvenli bölgenin” bir parçası. Devriyeler ayrıca, YPG'nin doğu Suriye sınırından çekildiğini göstermek için yapılmış bir adım olarak da yorumladı.

2014 yılında bölgeye saldıran terör örgütü IŞİD, ABD ve koalisyon hava saldırılarıyla desteklenen Kürtlerin direnişiyle karşı karşıya kaldı ve geri çekildi. Kürt kuvvetler daha sonra, özel kuvvetlerden eğitim ve hafif silahların da yardımı ile Rakka’da, IŞİD’in yenilmesine de yardımcı oldu.

Ancak Türkiye için bu durum sorunlu. Çünkü Türkiye, YPG’yi Kürdistan İşçi Partisi’nin (PKK) bir parçası olarak görüyor. Türkiye’nin desteklediği oluşumlar, Afrin’de binlerce Kürdü yerinden etti. Bundan dolayı da tarihi Kürt bölgesinin demografisini değiştirilerek Afrin'e yüz binlerce Arap Suriyeli mülteci yerleştirme planı devreye sokuldu. Türkiye, Suriye’yi “gerçek sahiplerine” geri vereceği tezini öne sürerek kendi kontrolünde bir güvenli bölge istiyor.

‘Ortak askeri devriyeler kavramı’

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile müttefik olan ve IŞİD'in tamamen mağlup olmasını isteyen ABD, Türkiye'nin askeri operasyon planlarına itiraz etti. Türkiye, Menbiç’te olduğu gibi benzer bir askeri saldırı planlarını açıkladığında ABD, ortak askeri devriyeler kavramı ortaya koydu. Ancak Türkiye, sınır bölgelerinde Menbiç tarzı bir çözümü kabul etmeyeceğini söyledi. 

Türkiye geçtiğimiz ay, ABD ve Rusya’ya bir saldırı olacağı konusunda bilgilendirdiğini ve ABD ordusu yetkilileriyle son dakika görüşmelerinin operasyonu durdurduğunu söyledi. O zamandan beri Türkiye daha fazla Rus askeri teçhizatı satın almak için Rusya'ya gitti ve Suriye'de talepleri karşılanmadığı takdirde Avrupa'ya gitmek isteyen mültecilere kapılarını açma tehdidinde bulundu. Ankara’nın bu tehditlerinin blöf olup olmadığı henüz net değil.

‘Kürtler kendini kanıtladı, Türkiye’nin asıl hedefi ne?’

Washington zor bir kart. Çünkü Türkiye görünüşte bir NATO müttefiki ve ABD, Türkiye'nin endişelerini önemsediğini göstermek için çok büyük bir mücadele verdi. Bazıları ise Türkiye’nin asıl hedefinin ne olduğunu merak ediyor. Türkiye, Rusya’nın S-400 füze savunma sistemini aldı ve ABD ile Rusya’yı birbirine karşı oynatmak istiyor gibi gözüküyor. Ancak diğer yandan ABD için karadaki Kürt güçleri, IŞİD’i yenebilecek yetenekli ortaklar olduğunu kanıtlamış durumdalar.

8 Eylül'de gerçekleşen ABD -Türkiye ortak devriyesi birçok soruyu da beraberinde getiriyor. Hiç kimse bu devriyelerin ne kadar süreceği konusunda hemfikir değil gibi görünüyor. CNN’den Ryan Browne’a göre devriyeler karmaşık bir durum.  Devriyeler Tel Abyad (Girê Spî) ile Resulayn (Serê Kaniyê) arasında yapıldı ve bölgedeki yerliler tarafından görüntülendi. 

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Komutanı Mazlum Kobani, CNN'e konuşarak, bir Türk askeri saldırısının yapılacağı konusunda endişeli olduklarını söyledi. DSG Komutanı Kobani, Amerikalıların güvenli bölge konusunda duyarlı olacağından emin. SDG, ABD’nin ortaklığından memnun kaldığından emin olmak için elinden geleni yapıyor gibi görünüyor. 

Bunun nedeni, ABD’nin geçen Aralık’ta askerlerini Suriye’den çekeceğini açıklaması idi. Bu durum SDG’nin, Türk saldırılarına maruz kalmasına ve Afrin’de olanların yeniden tekrarlanmasına zemin hazırlayacaktı.

‘SDG, rotasyona gitti’

SDG, güvenli bölge çalışmasının bir parçası olarak bir rotasyona gitti. Bu kapsamda DSG bölgede, Girê Sipî ve Serê Kaniyê Askeri Konseyi oluşturdu.

Geçtiğimi günlerde yapılan ortak devriyeler, geçen yıl Menbiç yakınlarında başlayan ABD-Türkiye ortak devriyelerinden farklı. Çünkü, Menbiç’teki devriyeler şehrin dışındaki bir sınır boyunca ilerledi, ancak bu devriyelerin nereye gidecekleri belli değil.

Ayrıca Türk ordusunun şu anda kuzeydoğu Suriye'de (Rojava) faaliyet gösterdiği gerçeği ile ilgili bazı sorular var. Çoğu kesimde, Türkiye’nin orada faaliyet göstermeye başladığında, ayrılmaya istekli olamayacağı ve bunun da daha fazla talebe yol açacağı endişeleri mevcut. ABD'nin bu taleplere nasıl cevap vereceği ise belli değil. 

Çeviri | PeyamaKurd