image

PeyamaKurd Özel – Kürdistan Bölgesi, son yıllardaki sıkıntılı durumu değişime uğruyor, bir dizi ekonomik reform ve terör örgütü IŞİD'in düşüşü petrol zengini bölgeyi yatırım haritasına geri döndürdü.

Proactive İnvestors enerji araştırma ve analiz sitesi, Bilanço değişti: Kürdistan ikinci aşamanın çoğunu yapmaya hazır” başlıklı bir analiz/makale yayımladı. Analizde ekonomik kötü durumları giderek geride bıraktığı,yeni bir aşamada çoğu şeyi yapmaya hazır olduğu ifade ediliyor. Ayrıca Kürdistan Bölgesi’nin petrol şirketleri için heyecan verici bir bölge olduğu ve artık ABD’nin dev enerji şirketlerinden Chevron’un Kürdistan’ın ortaklarından biri olduğu kaydediliyor. 


‘Kürdistan: Petrol şirketlerinin heyecan veren bölgesi’

Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY), kuşkusuz jeolojik potansiyelinden yararlanmak isteyen irili ufaklı bir dizi petrol şirketinin heyecan veren bölgesi olarak kayıtlara geçiyor.

Bölgede yaşanan zorlu zamanların ardından, bu firmalardan biri olan Genel Enerji PLC ( LON: GENL), ödemeleri ve üretimi arttırıyor. Şirket, büyümeye yatırım yapıyor ve hissedarlara garanti veriyor.

IŞİD tehlikesinin kademeli olarak azalması, bölgenin giderek daha istikrarlı olması anlamına gelirken, petrol satışlarından elde edilen gelirlerin ve bir dizi ekonomik reformun ekonomiyi dönüştürmeye yardımcı olduğu anlamına da geliyor.

‘Bağdat- Erbil ilişkisi daha da gelişti’

Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile Irak Federal Hükümeti arasındaki ilişki şimdi daha da gelişti, bir kez daha Bağdat'tan Erbil'e gönderilen bütçe transferlerinde görüldüğü gibi, bölgede faaliyet gösteren petrol şirketlerinin çevresi çarpıcı bir şekilde iyileşmeye doğru gidiyor.

Piyasa yavaş yavaş genel değerini yeniden değerlendiriyor: Hisse senetleri 2019'dan şu ana kadar% 40 oranında arttı ve 2016 ve 2017 yılındaki düşük oranları geride bırakarak, dört kat artış gösterdi.

Analizde, “Kürdistan’daki ekonomik durum, Kürdistan Bölgesel Hükümeti tarafından üç buçuk yıl boyunca kusursuz bir şekilde ödenecek şekilde düzeldi” deniyor.

‘Chevron ile anlaşma’

Analizde, ABD'li petrol ve enerji şirketi Chevron, şimdi Kürdistan’ın ortaklarından biri oldu dendi.

Hisse senetlerine yeni bir destek, ABD’nin Chevron Corporation çok uluslu enerji şirketinden geldi. Chevron şirketi, Ocak ayında Kürdistan’da iki projeye ikna edildi ve birinin, yıl içinde faaliyete geçmesi bekleniyor.

Şirket, genel olarak 2019 ve sonrası için planlanan tüm yatırımlara rağmen, Genel Kurul olarak bu yıl 100 milyon ABD Doları'nın üzerinde serbest bir nakit akışı yaratmayı bekliyor.

 

Çeviri | PeyamaKurd