image

PeyamaKurd - Suriye'de iç savaşının 2011'de patlak vermesinden bu yana 500.000'den fazla insan öldü ve en az 12 milyon kişi yerinden edildi. Bütün şehirler yok edildi. Fakat molozların ortasında, Kürtlerin yaşadığı Rojava, nispeten barışçıl ve istikrarlı durumda. 

Çatışmaların başlarında Suriye, ülkenin başka yerlerinde daha acil durumlar ile mücadele etmek için güçlerini Kürt bölgesinden geri çekti. NewsDay bugün ‘ABD için Suriye’de tarihi seçim’ başlıklı bir haber yayınladı. Haberde, “Washington, Türkiye'nin sivilleri katletmesini engelleyecek mi, yoksa Türkiye, Suriyeli Kürtleri hedef aldığında gözü körleştirecek mi?” deniyor

“ABD, Kürtlere destek sağlıyor”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son günlerdeki saldırı tehditlerinde ısrarlı durumda. Kürt savaşçıların, PKK ile aynı okyanusta olduğuna inanıyor. Erdoğan onları “boğmaya” ve Türkiye'nin Suriye sınırı boyunca bir güvenlik kuşağı kurmaya söz veriyor.

Yaklaşık 2.000 Amerikan Ordusu Özel Kuvvetleri, Halk Koruma Birlikleri (YPG) olarak adlandırılan Kürt savaşçıları ile aynı anda hareket ediyor. ABD Kürtlere, terör örgütü IŞİD mücadelesi için silah ve hava desteği sağlıyor.

ABD’nin, Suriye’de Kürtlerin dışında hiçbir arkadaşı yok. Suriye; Rusya, İran, Hizbullah ve Türkiye için kanıtlanmış bir zemin haline geldi.  Washington, Türkiye'nin sivilleri katletmesini engelleyecek mi, yoksa Türkiye, Suriyeli Kürtleri hedef aldığında gözü körleştirecek mi?

“Kürtlere bir savaş şansı doğacaktır”

Erdoğan'ın savaş suçlarından oluşan bir sicili var. 20 Ocak'ta Türkiye, Fırat Nehri'nin batısında huzurlu bir Suriye kasabası olan Afrin'e karşı kışkırtıcı bir saldırı başlattı. Kürtleri Afrin'den temizlemek için, Türk savaş uçakları 58 gün boyunca orayı bombaladı, yüzlerce kişi öldü ve 300.000 insanı yerinden edildi.

Trump yönetimi, Suriye-Irak sınırındaki cepten 20.000 IŞİD teröristinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olmak için Kürtlere ihtiyaç duyuyor.  ABD, Türkiye-Suriye sınırında Türkiye ile Kürtler arasındaki şiddetli çatışmayı önlemek için gözlem noktaları kurdu. Türkiye saldırıya uğrarsa, uyarılar yapılacak. Erdoğan operasyon için, “Hedeflerimiz asla Amerikan askerleri olmayacak” diyor.

Türkiye tarafından tehdit var fakat Rojava’da uçuşa yasak bölge kurulması durumunda, Türkiye'nin hava gücü avantajı ortadan kalkacak böylece Kürtlere bir savaş şansı doğacaktır.

 

| Haberin Türkçe çeviri Kaynağı PeyamaKurd'e aittir. |