image

PeyamaKurd - Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) Almanya Federal Meclisi Üyesi Mark Hauptmann, Kürt devletinin kurulmasına karşı olan Almanya Başbakanı Angela Merkel’e tepki gösterdi.

Hauptmann yaptığı açıklamada, “Almanya Federal Cumhuriyeti bazen iki tuzaklı siyaset yürütüyor. Halkların geleceğini tayin hakkı konusunda Kosova’yı desteklerken, Kürtlere hayır deniyor. Doğrusu Irak’ın ulusal tarihi bir geçmişi yok, Irak yapay bir devlettir. O sınırlar sömürgecilik döneminde çizildi. Bu yüzden Irak’taki mevcut form çok da savunulmamalı. Irak’ın kuzeyinde bir Kürt devletinin kurulmasına dönük o büyük talep gözardı edilmemeli” ifadelerini kullandı.

Kürtlerin bölgenin siyasi istikrarı açısından önemli bir bileşen olduğunu dile getiren Hauptmann, “Kürt otonom bölgesinde güvenlik durumu Irak’ın diğer bölgelerinden çok daha iyidir” dedi.

Kürt devleti Türkiye’nin baskısından da kurtarılmalı”

Hauptmann, “Almanya ve Avrupa olarak Kürt ortaklarımızla birlikte iyi çalışıyoruz. Bölgede iyi bir ortaklığımızın olması gerekiyor, İran’ın güttüğü gibi düşmanlık değil” diye devam etti.

Hauptmann sözlerinin devamında ise, “Kürt devleti, Türkiye’nin baskısından da kurtarılmalı. PKK Almanya’da yasaklı bir partidir. Eylemlerinin meşruiyetini yitiriyor. Kürt devletinin Türkiye topraklarında kurulmayacağı, sadece Irak’ın kuzeyi ile Suriye’nin doğusunu kapsadığı netliğe kavuşturulmalı” değerlendirmesinde bulundu.

Halkın kendi kaderini tayin göz ardı edilmemeli” 

Alman parlamenter, Kürt devletinin diasporada ve dünyanın dört bir yanında yaşayan Kürtler için güvenli bir sığınak olması mantığıyla kurulması gerektiğini vurguladı.

Mark Hauptmann son olarak, “Bir yandan bölgenin savunmasına destek verenler, o halkın kendi kaderini tayin hakkı söz konusu olunca görmezden gelmemeli, umursamaz olmamalı. Kürt halkının talebi, sadece bölgenin korunması için değil aynı zamanda bölgenin içinden geçtiği siyasi durumdan kurtulmak istemesi, mantıklı bir taleptir. Kürt devleti ve hükümeti, krizlerle dolu bölgede huzur ve istikrar kaynağı olur.”