image

PeyamaKurd - Türkiye’nin Rojava’ya yaptığı operasyonun sonuçları ülke için ağır yüklere biniyor. Uluslararası birçok uyarı ve ambargoya maruz kalan Türkiye, son olarak Kürdistan’ın ambargosu ile karşı karşıya kaldı.

‘%80 gümrük vergisi zammı’

Kürdistan Bölgesi, Türkiye’den gelen ürünlere %80 gümrük vergisi uygulamaya başladı. Burada dikkat çeken nokta ise Kürdistan Bölgesi’nin söz konusu vergileri Irak Hükümetinden bağımsız yapamadığı.  Çünkü Kürdistan Bölgesinin merkezi hükümetten özerk vergi uygulama yetkisi bulunmuyor. Yani bir bakıma Bağdat hükümeti de bu ambargoyu onaylıyor.

Güvenilir kaynaklardan PeyamaKurd’e ulaşan bilgilere göre ise Türkiye Konsolosluğu yetkilileri Kürdistan Bölgesi’nde bulunan Türkiyeli ve bazı Kürt şirketlerden söz konusu vergilerin düşürülmesi için imza kampanyası başlatması çağrısında bulunduğu belirtildi.

Türk malları boykot edilmişti’

Türkiye’nin, Güneybatı Kürdistan’a yaptığı saldırıya sessiz kalmayan Güney Kürdistan halkı, Türkiye’den gelen ürünleri boykot etmiş, ürünleri raflardan indirmiş, bazı kişiler ise Türk mallarını yakmıştı.

Hatırlanacağı üzere Kürdistan Bölgesi bundan 4-5 ay önce de Türkiye’den gelen bazı ürünlere bozuk ve çürük olduğu için yasak koymuştu. Ayrıca Kürdistan Bölgesi o dönemde, Rusya’nın Türkiye’den ithal ettiği malların geri gönderildiğini ve Türkiye’nin de bu ürünleri Kürdistan’a satmaya çalıştığına da şahit olmuştu.

Kürt halkı 2017’de en tabi hakkı olan referanduma gitmiş ama Türkiye iktidarı, Kürt halkını ‘vanaları kapatırız aç kalırlar’ sözleri ile tehdit etmişti. Bugün gelinen noktada ise Kürdistan Hükümeti, bazı Türk ürünlerine %80 gümrük vergisi zammı uyguluyor. Türk iktidarı takınıdığı anti-Kürt politikasından dolayı Kürdistan’ın ambargosu ile karşı karşıya kalmış durumda.

Durumu gören herkese elbette ‘ne oldum değil ne olacağım’ sözünü hatırlıyor. Politika tehditler ile sadece yapılır ama pratikler ile uygulanır. Kürdistan Hükümeti de tehditle yapılan politikaya yaptığı pratik ile uygulanabilir bir yanıt verdi.

Kürtler siyasi-ekonomik düzeyde de uyarı sinyal verdi’

Türkiye takındığı anti-Kürt politikası ile sadece dışarıda değil içeride de kayba uğramış durumda. Bilindiği üzere Türkiye’deki belediye seçimlerinde Kürtler, AKP iktidarına ağır darbe vurmuş ve AKP’nin takındığı anti-Kürt siyasetini istediği zaman frenleyebileceğini göstermişti.

Türk iktidarı, Kürtleri kendi paradigmasından istediği zaman istediği şekilde kanalize edebileceği dengesi üzerine hesap yapmıştı fakat Türk iktidarı son gelişmeler ile gördü ki Kürtler, AKP onları yönettiği için değil, belirli konular için AKP’ye inanmayı seçtiği için bugüne kadar belirli düzeyde desteklemişti.

Bugün gelinen son mercii de Türk iktidarı, anti-Kürt politikasını Amok koşucusu misali bir hale getirmiş, Rojava'daki halkı yerinden edecek kadar hırçınlaşmıştır.

Fakat Kürt halkı, Türkiye’nin politikalarına artık sessiz kalmayacağını halk düzeyinde değil siyasi-ekonomik düzeyde de sürdürebileceğinin sinyallerini vermiştir.