image

PeyamaKurd - Irak’ta 10 Ekim 2021 tarihinde erken seçime gidildi. Gerek ülkedeki iç sorunlar gerekse bölgedeki karmaşık yapı Irak’ı seçimlere götürdü. Seçimler sonucunda büyük bir başarı elde eden Kürtler, birçok sandalyenin de sahibi oldu. Bu başarıyı gölgede bırakmak isteyenler vardı. Tıpkı referandumda olduğu gibi kendi milletini sırtından bıçaklamak isteyen kesimler gibi…

“İhanetçi klikten yeni bir parti kurma girişimi”

Bahsi geçen ‘kesimler’ Irak erken seçimlerinde hezimete uğrayan ve Kürdistan referandumunda Kürtlere ihanet eden 16 Ekim Irak yanlısı Kürt klikinden başkası değildi elbette. Son günlerde bu klikin yeni bir parti kurmaya girişiminde bulunduğu gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Güvenilir kaynakların PeyamaKurd’e aktardığı bilgilere göre bu isimlerin bazıları, Goran, Yekgirtu İslami, Komele İslami, ve Kürdistan Yurtseverler Birliği’nden (YNK) seçilen daha sonra partilerinin inisiyatifi dışına çıkıp Haşdi Şabi ile birlikte İran ve Irakçı politikayı strateji edinenler. 

Bu klik ya da grup, Bağdat ile Erbil arasındaki çekişmelerde kendi milleti Kürtlerin yanında yer alacaklarına Bağdat ve İran yanlısı Haşdi Şabi gibi yapılanmalar ile birlikte hareket edip Kürdistan Hükümetine karşı tavır alıyorlar idi. Bu grup bütçe görüşmelerinden tutun da enerji kaynakları ve Peşmerge Güçleri konusuna değin Bağdat’ı esas alıyorlardı. Bunlar yetmezmiş gibi Kürdistan Bölgesel Hükümetinin var olan kazanımlarını dahi Bağdat’a bağlamak çabasındaydılar. 

Komela İslami Milletvekili Soran Ömer’in dışında diğer bütün milletvekilleri partilerinin Bağdat’taki siyasetlerinin dışında hareket ediyorlardı. Başka bir ifade ile Nuri Maliki, Haydar Abadi, İyad Allavi gibi siyasetçiler ve Haşdi Şabi gibi yapılanmalar ile birlikte hareket ediyorlardı. Hatta bazıları daha da ileri giderek Irak Ordusunu, Kürdistan Bölgesine karşı zor kullanmaya açık açık davet ediyorlardı. 

İşte Irakta bu siyasetin gölgesinde erken seçimler yapıldı. Kürtler kendi partilerinin Kürdistan’da izledikleri siyasetten razı olmamalarına rağmen, ihanet içinde olan Irak ve İrancı bu kliki de tasfiye ettiler. İran ile doğrudan doğruya bağlantı halinde olan Soran Ömer’in dışında hiçbiri seçilmedi. Ala Talabani de dahil olmak üzere. Hatta çoğu isim de partileri tarafından ihraç edildiler. 

“Lahor Talabani liderliğinde görüşmeler yapıyorlar"

Sadece bu problemler mevcut değil… 

Bir diğer anekdot ise, Temmuz ayında YNK’de yaşanan gelişme idi. Bafil Talabani, ihanetçi yapılanmanın arkasında yer alan Lahor Talabani tarafından zehirlenme durumu ile karşı karşıya kaldı. 

Bu durumu öğrenen Bafil, Lahur’a karşı yürüttüğü mücadelede toplumdan haklı bir destek aldı ve bunun sonucunda ise Lahor’u, YNK’den tasfiye etti. Ama Lahor, YNK’den kesin tasfiye edildi görünüyor olsa bile YNK’deki iç siyasi çekişmeler varlığını sürdürüyor. 

Bu durumu fırsat bilen İran ve Irakçı ‘sözde Kürt klik’ ise ihraç edilen Lahor Şeyh Cengi liderliğinde yeni bir parti kurulması için görüşmeler düzenliyor. 

PeyamaKurd’e gelen bilgilere göre bu klik son birkaç haftadadır Süleymaniye’de toplantılar gerçekleştiriyor. Lahor Talabani’nin Parti Genel Sekreterliğine, Ebey Mela Nuri'nin ise Genel Sekreter Yardımcılığına düşünüldüğü ifade ediliyor. Diğer isimler de kurucu üye ve merkez komite üyeleri olarak öneriliyor. 


Aralarında PKK’ye yakın isimler de yer alıyor. En büyük desteği de İrancı Şii gruplarından alacaklarının garantisini söyledikleri ifade ediliyor. Kısacası Kürdistan’da yeni bir parti ile yeni bir İrancı grup oluşturma çabaları yeniden fitilleniyor. 

“İran’ın direktifi ile hareket ediyorlar”

Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin başarılı çalışmaları devam ederken, böyle bir hamlenin yine aynı isimlerden gelmesi şaşırtıcı gelmiyor. Çünkü referandumdan bu yana Kürtlerin kazanımlarını bertaraf etmeye çalışan bu yapılanma ya da isimler, İran’ın verdiği birebir direktifler ile hareket ediyorlar. 

Kurulacak yeni partinin İran güdümünde olacağı açık ve net. Her türlü suça bulaşmış ve tasfiyesi verilmiş Lahor Talabani’nin yaptığı bu tip hamleler sadece Kürtlerin kazanımına zarar veren cinsten eylemler ve Kürdistan Bölgesi’nde karşılık bulacağı da olası görünmüyor. 

Ayrıca dün medyada patlak veren bir olay Lahor Talabani’nin nasıl tehlikeli birisi olduğunu yeniden ortaya koyuyor.  Eş Başkanlık görevinden alınan ve partisinden ihraç edilen Lahur Cengi’ye ait tonlarca altına Bafil Talabani tarafından el konuldu. Bafil Talabani’ye yakın medyada yer alan haberlere göre; 20 ton altına el konuldu ve söz konusu altınların ne olduğuna dair herhangi bir açıklama yapılmadı. 

Ayrıca YNK'nin "Yeni Başkanı" olarak kabul edilen Bafıl Talabani, partiden ihrac edilenlerin kat’i suretle partiye geri dönemeyeceklerine vurgu yaptı. Bafil Talabani dün, bir gazetecinin, “Partiden ihraç edilenlerin tekrar geri dönmeleri için hiç ihtimal var mı?” sorusuna, “Kovulanlar kovuldular. Kovuldular” yanıtını verdi. 

Diğer yandan Bafıl Talabani bir gazetecinin, “Lahur Şeyh Cengi de size tehditle karşılık verdi” sözlerine ise gülerek, “O tehdit miydi? Ciddi misin tehdit miydi?” şeklinde karşılık verdi.