image

► Rusya'nın Ukrayna işgalinde 4. gün: Anlık gelişmeler, son dakikalar! 


PeyamaKurd -  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Ukrayna'yı işgal kararı sonrası Rusya'nın Ukrayna'yı işgali 4. gününde de devam ediyor. Başkent Kiev'de sabah saatlerinde patlamalar duyuldu, ardından saldırılar yoğunlaştı.

Diğer yandan Rusları, Kharkov'a girdiği ifade edildi. Rusya, müzakereler için Belarus'a gittiğini ve Ukrayna hükümetini beklidğini açıkladı. Ukrayna lideri Zelenskiy ise müzakere görüşmelerinin tarafsız bir ülkede yapılması halinde katılacaklarını açıkladı. 

► Rusya'nın Ukrayna işgalinde 26 Şubat'ta (Dün) öne çıkanlar başlıklar ve gelişmeler için tıklayın:  


Rusya - Ukrayna savaşında dakika dakika yaşananlar, gelişmeler... 

23:39: NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Putin’in Rus ordusunun caydırıcı güçlerini özel savaş görevi durumuna geçirmesi emrini vermesini “tehlikeli ve sorumsuzca” olarak değerlendirdi.

23:07: AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Ukrayna ordusuna 450 milyon euroluk silah, askeri mühimmat ve cephane yardımı yapacaklarını bildirdi.

22:27: Ukrayna'ya yönelik saldırılar sürerken Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov'un bugün görevden alındığı iddia edildi.

21:39: ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Özel Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, Rusya'ya baskı uygulamak için ellerindeki tüm araçları kullandıklarını ifade etti.

 

21:00: Rus heyeti ile toplantıdan sonuç çıkacağına çok inanmadığını aktaran Zelenskiy, "Bırakalım denesinler" dedi. 

20:36: ABD, Rusya nükleer adımlar ile gerginliği arttırıyor!

19.55: Beyaz Saray, Rusya'ya yönelik yeni enerji yaptırımlarının yolda olduğunu açıkladı. 

19.07: Rusya Devlet Başkanı Putin, Savunma Bakanlığı'na Rus caydırıcı güçlerini özel savaş görevi durumuna geçirmesini emretti.

18:42: Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rus heyetiyle Belarus sınırında, ön koşulsuz görüşme yapılacağını bildirdi. 

18:00 Ukrayna Rusların "gizli belgeleri ile önemli bir web sitesi" yayınladı!

17:15 Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba müzakerelerle alakalı olarak bir açıklama yaparak "bir karış toprak vermeyeceğiz" dedi. 

17:00 Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "artık savaş hâli var, Montrö'yü uygulayacağız" dedi.

16:41 Rusya Devlet Başkanı Yardımcısı Medinskiy: Ukrayna Gomel bölgesinde görüşme yapmayı kabul etti, Rus heyeti oraya gidiyor

15:09 Harkov Valisi Oleg Sinegubov, Harkov'un Rus birliklerinden temizlendiğini duyurarak, "Harkov'un kontrolü tamamen bizde. Silahlı Kuvvetler, polis ve savunma güçleri çalışıyor, şehir düşmandan tamamen temizleniyor" dedi.

15:00 Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko ile görüştü

15.25 Birleşmiş Milletler, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının ardından 368 bin mültecinin komşu ülkelere geçtiğini bildirdi.

14:50 Irpin Belediye Başkanı: Irpin güven içinde. Onları geri püskürttük durum kontrol altında

14:19 Harkov Belediye Başkanı, Rus askerlerinin Harkov'dan geri püskürtüldüğünü ve kentin tamamen Ukrayna'nın kontrolüne geçtiğini açıkladı

13:02 Kremlin açıklama yaptı: Görüşme sırasında harekatı durdurmayız!

12:28 Rusya'ya müzakereler için İstanbul önerisinde bulundu. Ayrıca Zelenski'nin İstanbul'u, Belarus'u tarafsız olarak görmemesi sebebiyle önerdiği belirtildi.

11:44Rusya'yla Ukrayna arasındaki savaş devam ederken, Çin kamu bankalarının Rus emtialarına finansman sağlanmasını kısıtladı.

11:21 Kremlin: Rusya, müzakereye başlamaya hazır, heyetimiz görüşme için Belarus'ta

10:48 Rusya Savunma Bakanlığı: Ukrayna'da 975 askeri altyapı tesisi imha edildi

10:31 Ukrayna'nın başkenti Kiev'in kontrolünün tamamen Ukrayna ordusu ve bölgesel savunma birliklerinde olduğu bildirildi

10:00 İsrail, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısını fırsat bilerek ülkedeki Yahudilerin İsrail'e göç etmeleri için çalışma başlattı. Gelenler işgal altındaki Filistin topraklarına yerleştiriliyor.

09:53 Ukrayna medyası: Ukrayna'nın güneyindeki Nova Kahovka şehri, Rusya'nın kontrolüne geçti

09:41 Reuters: Kiev'de patlama sesi duyuldu

09:38 Rusya Savunma Bakanlığı: Kherson yakınlarındaki Chernobaevka hava üssü kontrol altına alındı

09:29 AFP: Rusya, Ukrayna'nın güney ve güneydoğusundaki iki büyük şehri kuşattığını iddia etti

08:49 Harkov Valisi Oleg Sinegubov: Rus ordusu Harkov'a girdi. Vatandaşlardan sokağa çıkmamalarını, sığınaklarda kalmalarını istiyoruz

08:24 Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliği: Yüzde 100 gerçek olan bilgiye göre düşman, Ukrayna'daki başarısızlıklarla o kadar demoralize olmuş ki orkları (namı diğer hava indirme birlikleri) emri uygulayıp savaş kargo uçağına binmekten vazgeçiyorlar! Detaylar geliyor! Biz kazanacağız

07: 27 Trump, Putin’in Joe Biden ile davul çalar gibi oynadığını söyledi. 

05:10 Ukrayna, Donbass'ta kaybettiği Luhansk'a bağlı Sievierodonetsk kentini geri alındığını ve kentte tam kontrolün sağladığını duyurdu.

04:56 Ukrayna İçişleri Bakanı Anton Gerashchenko, Rusya'nın ülkenin Vasylkiv kenti başta olmak üzere Ukrayna'nın bazı kentlerine balistik füze saldırısı düzenlediğini açıkladı.

04:01 Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarında, başkent Kiev'e yakın bir bölgede bulunan petrol tank çiftliğinin vurulduğu bildirildi

04:15 Ukrayna Ordusu, Kharkiv'deki saldırıların püskürtüldüğünü ve kentin Ukrayna'nın kontrolünde olduğunu açıkladı. İmha edilen Rus araçları ve zırhlıların imha edildiği, evlerin hasar gördüğü ve yaralıların olduğu belirtildi.

03:18 Ukrayna Devlet Sınır Muhafızı Servisi'nden yapılan açıklamaya göre; Yılan Adası'nı savunan Ukrayna askerleri sağ olabilir. Ukrayna lideri Zelenskiy, 13 Ukrayna askerinin adayı savunurken kahramanca can verdiğini ifade etmişti.

02:35 CNN'in haberine göre; Kiev'in güney batısında gerçekleşen iki patlama gökyüzünü aydınlattı. Patlamalarda birinin kent merkezine yaklaşık 20 kilomete mesafede gerçekleştiği bildirildi. İkinci patlama ise Kiev'in batısında, şehrin ikinci büyük havalimanı yolunda yaşandı.

02:19 BBC muhabiri Fergal Keane, Ukrayna'nın Polonya sınırına 20 kilometre mesafede savaştan kaçan Ukraynalıları görüntüledi. Binlerce kişinin ve aracın Polonya'ya geçmek için sıra oluşturduğu görülüyor.

01:45 Tesla ve SpaceX kurucusu Elon Mush, Stralink uydusu internet servisini Ukrayna'da aktif hale geçirdiğini duyurdu. Bu gelişmeyle Ukrayna'da internet erişiminin engellenmesi zorlaşacak.

01:33 Ukrayna'nın Lviv kentinde Polonya'ya geçmek üzere tren istasyonunda yüzlerce Ukraynalı bekliyor. Sosyal medyada viral olan görüntülerle ilgili "2. Dünya Savaşı yıllarını anımsatıyor" yorumları yapıldı.

01:1Avrupa Birliği Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen, müttefik ülkelerin Rusya'yı SWIFT sisteminden çıkaracağını açıkladı.

00:56 Hollanda kraliyet hava yolu şirketi KLM, bir hafta boyunca planlanan tüm Rusya uçuşlarını iptal etti.

00:45 Alman ARD kanalı "AB, hava sahasını Rus havayolu şirketlerine kapatacak" ifadelerine yer verdi.

00:39 Ukrayna İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 3 bin 500 Rus askerinin ölü veya yaralı olduğu aktarıldı.

00:20 Alman Lufthansa havayolu şirketi, bir haftalığına Rusya'ya ve Rus hava sahasındaki uçuşlarını askıya aldı.