image

PeyamaKurd - Her toplumda olduğu gibi elbette Kürtler arasında da ideolojik farklılıklar ve yakınlık hissettiği parti ya da kişilerin olması doğal bir durumdur. Fakat bu ideolojik farklılıklar kişiler tarafından kötüye kullanıldığı takdirde ‘doğru olanın, yanlışa dönüşümüne de zemin hazırlarlar’ böylece kitle, minimal siyaset ekseninde bir döngüye uğrayarak sorgulama ve gerçeğin bilgeliğine ulaşmada yetersiz kalır.

Yukarıdaki medya ve siyasi teorisinin bir benzeri bugün kendilerini sözde Kürt medyası olarak lanse eden bir haber mecrasında yaşandı. Sosyal medya üzerinden hangi kliklere hizmet ettikleri belli olmayan 'Rojava Haberleri' adlı sayfa bu kadarına da pes doğrusu! dedirtecek asparagas bir paylaşımda bulundu. 

Söz konusu paylaşımda, geçtiğimiz günlerde Erbil’de trafik kazası geçiren Mele Saman Sengawî’ye ilişkin bilgiler yer alıyordu. Kaynağının nerden veya kimlerden geldiği belli olmaya o asılsız haberde şu ifadeler yer alıyordu:

“Barzani’yi Rojava işgaline tavır koymayıp Ankara’ya gittiği için eleştiren, Güney Kürdistanlıların saygın imamı Mele Saman Barzani’nin istihbarat üyeleri tarafından evine baskın yapıldı ve ailesinin gözü önünde dövüldü. Mele Saman şu an komada ve hayati tehlikesi sürüyor.”


Fakat Mela Saman’ın arkadaşları hem sosyal medyadan mesaj yayımlayarak hem de medyaya bilgi geçerek böyle bir olayın söz konusu olmadığını, trafik kazası sonucu hastane de olduklarını beyan ettiler. Ayrıca yakınındaki kişiler Mela Saman’ın durumunun iyi olduğunu kaydettiler.

  

Bu akıl almaz iftiranın cahiliyetini tartışmak belki birçok kişi tarafından gereksiz olarak görülebilir fakat durum böyle değil. Bu ve buna benzer asparagas haberler maalesef Türkiye’de yaşayan Kürtlerin gözünde Anti-Barzaniciliğe yol açıyor. Kuzeydeki Kürtler de bu tip asılsız haberlere çabuk riayet ederek inanıyorlar. Bu haberlerin piyasaya sürülmesi elbette Kürtler arasındaki ideolojik ateşi alevlendirmek için de kullanılıyor.

Sadece bu değil buna benzer öyle haberler sosyal medyada yayılıyor ki, nerdeyse Barzanilerden habersiz insanlar dahi “İskandinavya’daki bir depremin Barzaniler tarafından yapıldığına ikna ediliyorlar.’

‘Barzani medyası ne yapıyor?’

Peki, bunlara karşın Barzani’nin finanse ettiği medya ne yapıyor? Elbette bir şey yapmıyor ve sessiz kalıyorlar. Her durum haber yapılamaz bu da bir gerçek fakat Kürt halkının lider kabul ettiği bir isme iftira, çirkin yaklaşım vb… şeyler yapılıyorsa ve kırmızıçizgi aşılıyorsa bu konuda Barzani medyasının bir ağ kurarak kamuoyu oluşturması ve belgeler ile Kürt halkına gerçeği göstermesi gereklidir.

Barzani medyası bu tip olaylara sessiz kalarak, bilinçli ya da bilinçsiz olarak Barzani düşmanlığının körüklenmesine de ateş taşıyorlar. Yukarıdaki belgeler bu olayın doğru olmadığını ve bu haberleri piyasaya servis edenlerin de bir yerden yönetildiğinin en önemli kanıtlarından biri.

Eğer medyanın görevlerinden birisi doğrunun, dezenformasyondan ayrılarak halka sunulması ise işte bu tarz haberler de birer anektod olarak halka karşı açığa çıkarılmalı ve bu noktada halk arasında kin/nefret/öfke skalasının genişlemesinin önüne geçilmelidir.