image

PeyamaKurd Özel -  Efrin’deki yerel kaynaklar dün yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Efrin’deki Kürtlerin Newroz’u kutlamasını engellemeye yönelik girişimlerde bulunduğunu belirtti.

PeyamaKurd’un ulaştığı söz konusu belgede,  Efrin'deki Türk makamları, Newroz'un bir resmi tatil olmadığını ve dolayısıyla vatandaşların hiçbir şekilde kutlanmasına izin verilmeyeceğini belirterek Türkçe ve Arapça olarak bir bildiri yayınladı.

Bildiride ayrıca Efrin'deki vatandaşlara 21 Mart veya başka bir günde Newroz’u kutlamak için protesto, yürüyüş veya lastik yakmaları için izin verilmeyeceği açıklandı.

Araştırmacı Elizabeth Tsurkov konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Efrin’de büyük bir Newroz kutlamasının düzenlenmesinde yer alan bir kişinin Türklerin, onlara Newroz etkinliğine izin vermeyi reddettiğini” kaydetti.

Türkiye'deki Newroz’da ise kutlamalar son derece çekişmeli bir konudur. Çünkü Türk hükümeti, Newroz’u ayrı bir milliyetçiliğin (Kürt milliyetçiliği) tezahürü olarak görüyor.

Türkiye bazen kutlamalara izin vermiyor. Geçen yıl ülkenin dört bir yanındaki Newroz festivallerinde onlar kişi tutuklandı.

Newroz kutlamalarının Kürt halkı için kilit unsurlarından biridir. Newroz ateşinin kötülüğe karşı bir meydan okuma ve zafer sembolü olduğu biliniyor. Kürtler için ise zulme karşı özgürlük sembolü olarak kabul ediliyor.