image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (KBY) bağımsızlık referandumu sonrasında KBY Başkanı Mesud Barzani’nin görevi bırakmasının ardından başkanlık seçimleri yapıldı. KBY’nin yeni başkanı Neçirvan Barzani oldu. 

Medyascope.tv’de Burak Tatari, konuğu Akademisyen Arzu Yılmaz ile Neçirvan Barzani’nin başkanlığı döneminde KYB, Bağdat ve Ankara ile olası ilişkiler üzerine söyleşi yaptı.

Arzu Yılmaz: “Neçirvan Barzani, Mesud Barzani’den farklı olarak göreve Kürtlerin lideri olma iddiasıyla değil Kürdistan Bölgesi Başkanı olma iddiasıyla geliyor” dedi.

Ankara, Neçirvan’a daha sıcak bakıyor’ 

Akademisyen Arzu Yılmaz ayrıca: “Neçirvan Barzani Türkiye’yle ilişkilerin normalleşmesinden yana. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da Irak ziyaretinde Erbil’e gidebileceği konuşuluyor” dedi. 

Neçirvan Barzani’nin başkanlığa gelmesi Türkiye’nin güvenlikçi politikalarından (Kürtleri tümüyle terörist etmesinden) beri siyasal değişim pozisyonuna uygun. Mesud Barzani’nin politikaları daha sertti. Neçirvan ise ılımlı siyaset yürütüyor. Ankara, Neçirvan Barzani’ye daha sıcak bakıyor” diye konuştu. 

‘Neçirvan Barzani, Kürtlerin lideri olma iddiasında değil

Yılmaz, Neçirvan Barzani’nin başkan seçilmesine yönelik konuşarak şu ifadeleri kullandı: “Referandum sonrası Mesud Barzani’ye yönelik oluşan ve konsolide olan direncin temel nedeni bana göre, Mesud Barzani’nin KBY başkanından daha çok bölgedeki tüm Kürtlerin lideri olma iddiasında değil potansiyeline kavuşmuş olmasıydı.” 

Arzu Yılmaz, Neçirvan Barzani’nin bir önceki dönemden farkı bana göre şu olacaktır diyerek, “Neçirvan Barzani Kürtlerin lideri olma iddiası ile başkanlığa gelmiyor. Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin lideri olma iddiasıyla geliyor. 

Bu öncelikli maddedir. Gündemindeki ikinci önemli konu ise; sistemdeki sıkışıklıktı çünkü parlamento bundan dolayı işlemiyordu. Mesud Barzani halk tarafından seçilmişti bu kez Neçirvan Barzani’yi parlamento seçti” ifadelerini kullandı.

Yeni değil bir geçiş dönemidir’ 

Yılmaz son olarak, “Şu an olan durumu yeni bir dönem olarak tarif etmek doğru değil. Çünkü daha çok bir geçiş dönemi. Çünkü sistem hem Kürdistan Bölgesi’nde hem de Irak’ın genelinde alt üst oldu. Önce IŞİD mevzusu ardından referandum süreci… 

Dolayısıyla da bu yeni oluşacak olan hükümet ve Neçirvan Barzani’nin Başkanlığa gelmesi, Mesud Barzani’nin geri çekilmesi aslında alt-üst olan sistemi yeniden restore etmek üzere bir geçiş dönemi olarak tarif etmek, yeni bir dönem olarak tarif etmekten daha uygun düşer” diye yorumda bulundu.