image

PeyamaKurd – Pentagon’ın, Türkiye'nin Rojava ve Kürdistan Bölgesi’nde düzenlediği hava saldırılarının "Amerikan personelini doğrudan tehdit ettiği" yönündeki açıklaması sonrası, yapılan harekat sonucu bombaların ABD'li personelin 130 metre yakınına isabet ettiği belirtildi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Sözcüsü Albay Joe Buccino, "Amerikan güçleri risk altında" açıklamasında bulundu.

Washington Post yazarı David Ignatius'a konuşan Buccino, "Bu saldırılar IŞİD'e karşı görevi şimdiden riske attı. Saldırılardan biri, ABD personelinin 130 metre yakınına isabet etti, dolayısıyla Amerikan güçleri risk altında. Bu saldırıların herhangi bir şekilde uzaması bu riski daha da artıracaktır” dedi.

Ignatius yazısında, "Türkiye'nin Kürtleri ‘terörize’ etme takıntısı bu hafta tehlikeli bir patlama noktasına ulaştı. Türk savaş uçakları Suriye'nin kuzeyinde (Rojava), IŞİD'in yeniden canlanmaması için koruma sağlayan ABD güçlerine tehlikeli biçimde yakın hedefleri bombaladı" diye belirtti.

'Pentagon'a göre Türkiye gerilimi azaltmayacak’

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley'nin dün Türk mevkidaşı Yaşar Güler ile yaptığı telefon görüşmesinde, "Türkleri ABD birliklerinin çevresindeki yasaklı bölgelere saldırmamaları" konusunda uyardığını belirten Ignatius, "Ancak bir Pentagon yetkilisi '[Türklerin] gerilimi azaltmaya hazır olduğuna dair hiçbir işaret olmadığını' söyledi" dedi.

‘Bu nasıl bir müttefik?'

Washington Post yazarı şöyle devam etti:

 "Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine düzenlediği saldırı ABD liderliğindeki koalisyonun IŞİD'in kalıntıları üzerindeki kırılgan kontrolünü istikrarsızlaştırmaya başlarken, makul bir insan şunu merak etmeye başlıyor: Bu nasıl bir müttefik?”

‘Mazlum Abdi 'kara harekâtı bekliyor'

Ignatius, analizi için Suriye Demokratik Güçleri (SDG) komutanı Mazlum Abdi'yle de görüştü.

SDG komutanının açıklamasına göre Türkiye'nin saldırılarında, IŞİD mensuplarının ailelerinin tutulduğu El Hol kampındaki bir güvenlik kontrol noktası da hedef alındı.

Abdi, Türkiye'nin kısa süre içinde Menbic ve Kobanê'deki kontrolünü artırma amacıyla bir kara harekâtı başlatmasını beklediğini de sözlerine ekledi.