image

PeyamaKurd – ABD’nin Suriye’den çekilmesinin yankıları devam ediyor. IŞİD’İn henüz tam bitmediğini açıklayan birçok ülkeden tepkiler yağıyor. Ayrıca ABD’nin geri çekilmesi ile beraber Kürtleri terk ettiği ifade ediliyor.

The Times of İsrail “Kürtler IŞİD’in bitmediğini söylüyor ve Trump’ı doğrulamıyorlar” başlıklı bir haber yayınladı. Haberde, Suriye’deki IŞİD terörüne karşı savaşan Kürtler, ABD Başkanı Donald Trump'un IŞİD’in yenilgiye uğradığı yönündeki iddialarını reddetti ve ABD birliklerinin geri çekilmesinin IŞİD’in yeniden dirilmesine yol açacağını belirtti. Haberde, ABD’nin bu kararı ile beraber Kürtleri terk ettiği de ifade ediliyor. Öte yandan Suriye Demokratik Güçleri (SDG), ABD'nin çekilmesinin bölgeye tehlikeli yansımaları ve istikrarı bozucu bir etkisi olacağını açıkladı.

Geri çekilme kararı Amerika'nın, Suriye'deki en güvenilir ortağı ve en etkili kara kuvvetleri arasında yer alan Kürt müttefiklerinin tepkisini çekti.

“Hükümetlerden tepki geldi”

Fransız hükümet yetkilileri de konuya ilişkin açıklama yaptılar. Fransa, ABD’nin çekilmesine rağmen bölgede IŞİD terör örgütü ile mücadeleyi sürdüreceğini açıkladı.

İngiltere ise, “Koalisyonun Suriye'de önemli bir ilerleme kaydettiği doğru, ancak bu mücadele devam ediyor ve biz de devam edeceğiz. IŞİD’le mücadelede yapılması gereken çok şey var ve onların ortaya koyduğu tehditleri gözden kaçırmamalıyız. Bölge olmasa bile, IŞİD terör örgütü bir tehdit olarak kalacaktır" dedi. Almanya kanadı da konuya yönelik bir açıklama yaparak, IŞİD tehdidinin bitmediğini açıkladı. Rusya ise, herhangi bir çekilme belirtisi göremediklerini söyledi.

“ABD, kararla sadık müttefiklerini terk etti”

ABD'nin bu kararı, Türkiye'yi Kürtlere karşı yeni bir saldırı başlatmaya ya da Kürtleri Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, İran ve Rusya ile yeni bir ittifak yapmaya sevk edecek olan sadık bir müttefikin terk edilmesi olarak görülüyor.

| Haberin Türkçe çeviri kaynağı PeyamaKurd’e aittir. |