image

PeyamaKurd - Türkiye ve PKK’ye çağrıda bulunan Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanlığı, çatışmalarını Kürdistan Bölgesi toprakları dışına taşımaları gerektiğini vurguladı.

Uzun süredir Türkiye’ye ait savaş uçaklarının Sidekan nahiyesindeki bombardımanın ardından Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanlığı'ndan bir açıklama yapıldı.

"Çatışmayı Kürdistan topraklarının dışına taşıyın"

Bakanlığın yayımladığı çıklamada, “Türkiye ve PKK’nin savaş ve çatışmalarını Kürdistan Bölgesi ve Irak toprakları dışına taşımaları gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz” sözlerine yer verildi.

İçişleri Bakanlığı açıklamasında, “Artık halkımıza çatışmalarınıza kurban etmeyin” ifadelerine yer vererek, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin söz konusu çatışmaların Kürdistan Bölgesi topraklarının dışına taşınması konusunda her türlü çabayı göstereceğini kaydetti.

TSK saldırında hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı

Açıklamada, TSK'nın hava saldırısında Irak ordusuna bağlı 3’üncü Tugay Komutanı Zübeyir Hali Taceddin ve sınır birliklerine bağlı 2'inci Alay Komutanı Muhammed Reşid Süleyman yaşamını yitirdiği belirtilerek, yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı dileğinde bulunuldu.

Ayrıca yayımlanan açıklamanın devamında, Hüsameddin Abdurrahman Hasan isimli Irak ordusu komutanının ise yaralandığı kaydedildi.