image

PeyamaKurd-  Barzanilerin Enfal edilişinin 37’inci yıldönümünde vesilesi ile bir mesaj yayınlayan Başkan Mesud Barzani,  şehitlerin anısına en büyük vefanın Kürtler arası ulusal birlik ve kardeşliğin geliştirilmesinden geçtiğini söyledi.

“Kürdistan halkının katliam, zulüm ve soykırımını anmadığımız çok az gün vardır” diyen  Başkan Barzani, “Bugün Kurban Bayramı kutlamasının yanısıra 8 bin Barzanlinin enfal edilişinin 37’inci yıldönümü anıyoruz” dedi.

Başkan Barzani mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Bayram güzelliğinde kaybettiğimiz değerli insanların acı yıldönümünde şair Elmutenebî’nin şu kasidesi güncelliğini sürdürüyor.  Ne halde gelmiş olursan ol ey bayram, ya özlemsin ya da yeni bir habersin. Her gün, her zaman ve her bayramda Barzaniler ile enfal kurbanlarının kadınları Enfal edilen değerlilerinin yolunu gözlediler. Ancak bu aziz ve başı dik kadınlar, izeti nefilerini korudular, kaybettikleri yakınlarının acı destanını zirveye taşıdılar.

Kürdistan halkı için çok az gün vardır ki, zulüm, katliam ve felaket anmaları olmasın. Böylesine namertçe yapılan bir zulüm dünya tarihinde ender rastlanmış bir zulümdür. Kürdistan halkı intikamını alabilirdi, ancak intikam yolunu değil, affetme ve yeni bir sayfa açmayı tercih etti. Çünkü Kürdistan halkının kültürü namert, işgal ve şovenistlerin kültüründen farklıdır.

Kürt ve Kürdistan’ın özgülük yolunda şehit olan tüm şehitlerimiz, Barzani ve Enfal şehitlerine bin selam olsun. Şehitlerin anısına en büyük vefa ulusal birliği ve kardeşliği geliştirmek ve sevmekle mümkündür.”