image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Erbil’e yönelik füze saldırısının Kürdistan Bölgesi halkı ile terörle mücadele eden Uluslararası Koalisyon’a yönelik olduğunu ifade ederek, bütün tarafların Kürdistan Bölgesi ve Irak’ın huzur ortamını koruması gerektiğini söyledi.

Neçirvan Barzani, dün akşam 20.30 sıralarında Ninova'nın Bertille bölgesinden atılan ve şans eseri can veya mal kaybına yol açmayan 6 füzenin kullanıldığı saldırıya yönelik bir yazılı açıklama yaptı.

Neçirvan Barzani açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Bu saldırıyı Kürdistan Bölgesi halkına ve terörle mücadele eden Uluslararası Koalisyon’a karşı yapılmış bir saldırı olarak görüyoruz. Aynı zamanda Kürdistan Bölgesi ve Irak güvenlik güçleri ile, Peşmerge, Irak ordusu ve Haşdi Şabi’nin ortak çabayla provokatör grupların ortalığı karıştırmaya yönelik faaliyetlerine engel olması gerektiği inancındayız.

Peşmerge, tüm Iraklı güçler ve Uluslararası Koalisyon’un verdiği kurbanlar, bütün Irak’ın huzur ve istikrarı ile Irak’taki bütün elçilik ve temsilciliklerin korunmasını teşvik etmelidir. Ayrıca ülkemizi ve dünyayı etkisi altına alan coronavirüs salgınının yol açtığı kötü ekonomik koşullardan kurtulmak ve istikrar ortamının sağlanması için en iyi şekilde çaba gösterilmeli.

Ortalığı karıştıran saldırıları düzenleyenler bütün Irak’ın düşmanıdır ve Iraklı güçlerin topyekûn elbirliğiyle karşı durması ve onları yargı karşısına çıkarması gerekir. Biz de Sayın Irak Başbakanı Mustafa Kazimi’yle bir işbirliği geliştirmek için her türlü yardım ve desteğe hazırız. Huzur ve istikrar adına her türlü çabanın gösterileceğinden eminiz.”