image

PeyamaKurd  - DSG Genel Komutanı Mazlum Abdi, Bağdat’ta KDP binası ve Kürdistan bayrağının yakılmasına yönelik bir açıklama yaparak “Yüzbinlerce Kürt genci Güney Kürdistan’da bayrağını yükseltmek ve topraklarını özgürleştirmek için şehit düşmüştür” diye tepki gösterdi.

Dün Bağdat’ta Haşdi Şabi taraftarları KDP binasına saldırarak Kürdistan bayrağı ve parti binasını ateşe vermişti. Saldırıya ilişkin Kürt ve dünya kamuoyundan tepki yağdı.

Resmi Twitter hesabından saldırıyı kınayan Suriye Demokratik Güçleri(SDG) Genel Komutanı Mazlum Abdi şu sözlere yer verdi, “Yüzbinlerce Kürt genci Güney Kürdistan’da diktatörlük ile teröre karşı barışı teşkil etmek, Kürdistan bayrağını yükseltmek ve topraklarını özgüleştirmek için şehit düştüler.”  

Kürdistan bayrağının yakılmasının kabul edilemez olduğunun altını çizen Abdi, “Bir ulusun sembolleri, bayrağı ve parti binalarının yakılması siyasi sorunların çözümünde başvurulacak  medeni bir yöntem değildir. Ulusların sembolleri ve kutsal değerleri korunmalıdır. Birlikte yaşam ve siyasi ilkelere karşı olanlar cezalandırılmalıdır” dedi.