image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Hükümeti Bakanlar Kurulu, Başbakan Mesrur Barzani başkanlığında toplandı.

Başkent Erbil'de yapılan toplantıda, İçişleri Bakanı Reber Ahmed tarafından, terör örgütü IŞİD’in katliamları ve UNITAD uluslararası uzman ekibinin IŞİD’in suçlarını belgelemek için yürüttüğü çalışmalarla ilgili sunum yapılırken, konuyla ilgili bazı kararlar alındı.

Toplantıda, Şehitler ve Enfal Mağdurları Bakanı Abdullah Hacı Mahmud, Enfal mağdurları ve şehit yakınlarının haklarına yönelik bir sunum yaparken, söz konusu kesimlerin hak ve imtiyazlarının korunmasına değindi.

Ayrıca toplantıda, adli ve siyasi tutukluların hakları ile şehit yakınlarının miras haklarının belirlenmesiyle ilgili tasarıları onaylandı.

Hükümetten Mevlid Kandili resmi tatili

Öte yandan Kürdistan Bölgesi hükümetinden yapılan açıklamada, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in dünyaya geldiği Rebiülevvel ayının 12’inci gecesi Mevlit Kandili dolayısıyla yarın resmi tatil olacağı kaydedildi.  

Yapılan bu açıklamada, yarın Kürdistan Bölgesi’nde bulunan tüm resmi kurumlarda resmi tatil olacağı belirtildi. 

Her sene Kürdistan Bölgesi’nin tüm il ve ilçelerinde Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in dünyaya geldiği günü kutlamak üzere Mevlit törenleri düzenleniyor. Ancak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bu sene törenler gerçekleştirilemeyecek.