image

PeyamaKurd –Koronavirüs salgını ile ilgili dünya genelindeki güncel bilgileri paylaşan ABD merkezli “Coronavirus Updates” adlı twitter sayfası, Kürdistan için emoji olmadığı için, büyük bir bayrak fotoğrafı ile bilgileri paylaştı.

Sayfanın bu paylaşımı ardından “change.org” üzerinden Kürdistan bayrağı emoji olsun diye kampanya başlatıldı.

Koronavirüsü (Covid-19) görülen ülke ve bölgelerdeki yeni vakalara ilişkin verilerin paylaşıldığı ABD’deki “Coronavirus Updates” adlı twitter sayfası her ülke ile ilgili bilgiler paylaşırken ülkelerin bayrağını emoji olarak kullanılıyor.

Sayfada, Kürdistan Bölgesi hakkındaki bilgiler, Kürdistan için özel bir emoji olmadığı için, büyük bir Kürdistan bayrağı fotoğrafı ile paylaşıldı.

Paylaşımın yorum kısmında, “Kürtler için henüz bir emoji bayrağı yok. Bu nedenle Kürt bayrağını bir imge olarak yerleştirmeye karar verdik” denildi.

Açıklamada ayrıca, “Kürt halkının dağlardan başka dostu olduğunu her zaman aklınızda bulundurun” ifadesi kullanıldı.

Change.org üzerinden kampanya başlatıldı

ABD merkezli “Coronavirus Updates” adlı sitenin paylaşımından sonra Ahmed Musa adlı aktivist, uluslararası kampanya platformu change.org üzerinden imza kampanyası başlattı.

Musa, kampanyasını başlatma gerekçesi olarak ise, Kürdistan’ın Güney-Batı Asya'da tarihsel olarak Kürtlerin yaşadığı bölge olduğunu, hala bağımsız bir ülke olmadığını söyledi.

Kürdistan Bölgesi’nin Irak'ta belli özerkliğe sahip olmasına rağmen hala Irak’a ait kodlarla tanındığını belirterek, bu nedenle Kürdistan Bayrağı’nın da Kürdistan için emoji olarak kullanılmasını istedi.