image

PeyamaKurd - Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Dış İlişkiler Komitesi Üyesi İbrahim Biro, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'in Rojava’da başlatılan Kürt diyaloğu kapsamında ENKS ve Kürt Ulusal Birlik Partileri (PYNK) ile görüştüğünü belirtti.

K24 haber bültenine katılan ENKS Dış İlişkiler Komitesi üyesi İbrahim Biro, James Jeffrey'in ENKS ve PYNK ile gerçekleştirdiği toplantıyı ve taraflar arasındaki görüşmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Jeffrey'in Rojava’da ENKS ve PYNK’yle bugünkü toplantısının sona erdiğini, ancak sonuçların hala açıklanmadığını belirten Biro, “Daha önce Başkan Mesud Barzani'nin liderliğinde ENKS ile PYD arasında 3 anlaşma yapıldı. Ancak PYD bunları uygulamadı. ABD şu anda bu diyaloğu yakından izliyor. Suriye, Türkiye ve Rusya Kürt diyaloğuna karşı çıkıyor ama ABD bu anlaşmanın nihai sonuca varmasını istiyor” dedi.

Roj Peşmergelerinin dönüşüne değinen Biro, şunları kaydetti:

"Roj Peşmergeleri topraklarına dönmeli ve bu konuda net bir anlaşma olmalı. Bu anlaşma da ABD, uluslararası ve bölgesel güçler tarafından korunmalıdır. Eğer Roj Peşmergelerinin dönüşü uluslararası koruma olmadan olursa, büyük bir tehlike olur."