image

PeyamaKurd - Irak Başbakanı Abdulmehdi’nin Askeri Sözcüsü Tuğgeneral Abdulkerim Halef bugün yaptığı açıklamada, ülkedeki yabancı askerlerin çıkartılma kararının Kürdistan Bölgesini'de kapsadığını dile getirdi.

Kürdistan Başkanı Neçirvan Barzani ise söz konusu karar alındığında Kürtler ile Sünnilere danışılmadığını ifade etmişti. Barzani, “Bu, herhangi bir konsensüs sağlanmadan alınan çok kritik bir adımdır ve anayasanın ruhuna aykırıdır. Bu ne şimdi ne de gelecekte Irak için iyidir” açıklamasını yapmıştı.

‘Halef’ten Kürdistan Bölgesi iddiası’

Hatırlancağı üzere Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin ardından Irak Parlamentosunda ‘yabancı güçlerin ülkeden çıkarılması için’ yapılan oturumda yabancı güçlerin ülkeden çıkartılması yönünde karar alınmıştı. Bu kararı ise İran’a yakın Şii Irak milletvekilleri almıştı. Kürtler ise oturumda yer almamıştı.

Halef, ABD güçlerinin çekilmesi için henüz bir tarih belirlenmediğini kaydettiği açıklamasında, "Yabancı askerlerin çıkarılması kararı egemen bir karar olduğu için Irak'ın bir parçası olan Kürdistan Bölgesini de kapsayacak. 'Kürdistan bölgesinin bu konuda herhangi bir sıkıntısı yok” iddiasını öne sürdü.