image

PeyamaKurd - Peşmerge Bakanlığı yetkilileri ile gerçekleştirdikleri görüşmeye dair açıklamada bulunan Irak Ordusu’na bağlı Ortak Operasyonlar Komutanlığı, Peşmerge güçlerinin Kerkük ve 140’ıncı madde kapsamındaki diğer bölgelere dönüşünün konuşulmadığını bildirdi. 

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ortak Operasyonlar Komutanı’nın Irak Savunma Bakanlığı ve Irak İçişleri Bakanlığı yetkililerinin de katılımıyla Peşmerge güçleri komutanlarıyla bir araya geldiğini ve görüşmede, Irak Anayasası’nın 140’ıncı maddesi kapsamındaki bölgelerde oluşan güvenlik boşluğu sorununun masaya yatırıldığı belirtildi. 

Komutanlığın açıklamasında, teröristlerin güvenlik boşluğundan yararlandığının kaydedilerek, “Toplantının amacı koordinasyon ve terör saldırılarına maruz kalan bölgenin istikrarını korumak için birlikte çalışmaktı” sözlerine yer verildi.

Kürdistan idaresi dışında kalan Kürdistani bölgeler ve Kerkük'e Peşmerge’nin dönüşüyle ilgili herhangi bir görüşmenin gerçekleşmediğinin vurgulandığı açıklamada, bazı siyasi çevrelerin bu konuyu gündeme getirdiği ve medyanın bilgileri resmi makamlardan edinmeleri gerektiği ifade edildi.

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulunan Irak Silahlı Kuvvetler Sözcüsü Yahya Resul, Peşmerge’nin Kerkük’e dönüşüne dair bir kararın bulunmadığını kaydetti.