image

PeyamaKurd - Kürtçe Dil Hareketi (HezKurd) yönetim ilanını kamuoyuna açıkladı. Açıklamada ayrıca, "Kürtçe Dil Hareketi; toplumun tüm sınıf ve tabakalarından oluşur, hiçbir parti ve kuruma bağlı olmadığı gibi hiçbir ideolojik amaca sahip değildir ve hiçbir ideolojiye hizmet de etmeyecektir" denildi. 

HezKurd yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: 


Saygıdeğer kamuoyuna ve değerli basın mensuplarına;

Bugün, sivil bir toplum hareketi olan Kürtçe Dil Hareketi (HezKurd)’nin yönetim ilanını emektar basın aracılığıyla kamuoyuna açıklamak istiyoruz.

Dilsel ve kültürel asimilasyonun toplumsal sorunları daha da karmaşık bir duruma getirdiği günümüz dünyasında, Kürtler’in anadilde eğitim hakkı çok kültürlülük esasına, temel demokrasi kriterlerine ve Birleşmiş Milletler hukukuna göre de doğal bir haktır. Ve bizler bu bilinç ile hareket ediyoruz.

Bu anlamda Türkiye’de yaşamakta olan milyonlarca Kürt vatandaşa bu hakkın tanınması, yaratılmak istenen bölünme algısının aksine, toplumsal çelişkileri ortadan kaldırarak demokrasiyi güçlü kılacağına olan inancımız tamdır.

Kürtçe Dil Hareketi (HezKurd)’nin yönetim kurulu şu isimlerden oluşmaktadır:

HezKurd Sözcüsü:Barij CELALÎ

HezKurd Merkezî Koordinasyon Sorumlusu: Fevzi BULGAN

HezKurd Dış İlişkiler Sorumlusu: Rûken YEŞİLBİNGÖL

HezKurd Diplomatik İlişkiler Sorumlusu: Fethullah ELÇİ

HezKurd Hukuk Sorumlusu: Abdurrahim GÖZEGİR

HezKurd Gençlik Sorumlusu: Leyla BABOSÎ

HezKurd Gençlik Sorumlusu: Adem OK

HezKurd Kadın Sorumlusu: Zerya DILSOZ

HezKurd Halka İlişkiler Sorumlusu: M. Said ÖZTÜRK

HezKurd Merkez Yürütme Üyeleri: Aydın DERE, İbrahim SEDİYANİ, İrfan AMED

Kürtçe Dil Hareketi sivil bir inisiyatif olarak ahlakî açıdan her türden şiddete karşıdır ve tamamen yasalar dahilinde Kürtçe eğitim hakkının tanınması için kurulan sivil bir hak hareketidir. 

Kürtçe Dil Hareketi; toplumun tüm sınıf ve tabakalarından oluşur, hiçbir parti ve kuruma bağlı olmadığı gibi hiçbir ideolojik amaca sahip değildir ve hiçbir ideolojiye hizmet de etmeyecektir.

Kürtçe Dil Hareketi sivil, meşrû, kültürel bir toplumsal yapılanma ve gönüllüler birlikteliğidir.

Kürtçe Dil Hareketi’nin temel amacı; Kürtçe’nin anayasal güvence altına alınması, Kürtçe’nin eğitim dili olması ve değiştirilen tüm Kürtçe isimlerin geri iadesidir.

Kürtçe Dil Hareketi olarak, bu konularda tüm ulusal ve uluslararası kuruluşlardan, sanatçı ve entelektüel çevrelerden, insan hakları savunucularından destek ve dayanışma bekliyoruz.

Bu talebimizin karşılanmasının toplumda derin bir huzura ve barış iklimine yol açacağı bilinci ve inancı ile hareket ettiğimizin bilinmesini arzuluyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


Kürtçe Dil Hareketi (HezKurd)