image

PeyamaKurd - Irak Parlamentosu Başkan Yardımcısı Beşir Haddad, Kürdistani Bölgelerle ilgili açıklamalara yer verdi. 

Haddad açıklamasında, Kürdistan Bölgesi idaresinde olmayan Kürdistani bölgelerde Araplaştırma girişimlerinin önlenmesi için bugün Irak Hükümeti’ne resmi yazı gönderdiklerini belirtti. 

Irak Parlamentosu Başkan Yardımcısı Beşir Haddad, Kürdistan basınına yaptığı açıklamada, Araplaştırma çabalarının devam etmesi durumunda durumun kötüleşip kontrolden çıkacağını dile getirdi. 

Haddad açıklamasında, Araplaştırma girişimleriyle ilgili daha önce Irak Hükümeti’nin yanı sıra Kerkük, Diyala ve Selahaddin valilikleriyle defalarca iletişim kurduklarını belirterek, bu girişimlerin durdurulmasını istediklerini kaydetti. 

“Irak Hükümeti tarafından komisyon kuruldu” 

Bölgelerdeki valiliklere resmi yazıp var olan sorunu çözmelerini ve arazileri işgal girişimlerinin durdurulmasını istediklerini bildiren Haddad, konuyla ilgilenmek üzere Irak Hükümeti tarafından kurulmuş bir komisyon olduğunu ifade etti. 

Haddad, söz konusu istenmeyen olayların devam ettiğini belirterek, yaşananlara acil müdahale edilmemesi durunda istenmeyen gelişmelerin yaşanabileceğini vurguladı.