image

PeyamaKurd - Coronavirüsün Irak’ı ekonomi alanında da kötü etkilediğini belirten Irak Meclis Başkanı İkinci Yardımcısı Dr. Beşir Haddad, “Eğer petrol fiyatları bu şekilde düşüş kaydetmeye devam ederse Irak, memur maaşlarında değişiklik yapmayı düşünebilir. Çünkü Irak’ta elde edilen gelirler memur maaşlarını karşılamıyor” ifadesini kullandı. 

Salgının getirdiği ekonomik sonuçlarına dikkat çeken Haddad, “Ekonomi durumu iyi değil. Özellikle de petrol fiyatlarının düşmesiyle ülke ekonomisinin durumu ağırlaştı" dedi. 

“Irak’ta elde edilen gelirler memur maaşlarını karşılayamıyor” diyen Haddad, bu durumun Kürdistan Bölgesi’ni de etkileyeceğine değindi. 

Haddad, sağlık sisteminin yetersizliklerine de vurgu yaparak, “Kuruluşların bu durumun üstesinden gelecek kadar bir temele sahip değil. Mali ve sağlık komisyonları Coronavirüsle mücadele için bütçe ayırma çalışmalarını sürdürüyor. Ayrıca ihtiyaçlarını günlük gelirlerden karşılayan vatandaşlara da bir bütçe ayrılması hedefleniyor” sözlerine yer verdi. 

Beşir Haddad açıklamalarının devamında, söz konusu vatandaşlara bütçe ayrıma çalışmasının Kürdistan Bölgesi’ni kapsayacağını belirterek, “Kesinlikle eğer bu proje Irak’ta uygulanırsa, Kürdistan Bölgesi’nde de uygulanır” dedi.