image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi’nde kurulan 'Soran Ninja Takımı'nın hikayesi İngiliz haber ajansı Reuters tarafından tanıtıldı. 

Başkent Erbil’de Japonya'da geleneksel dövüş sanatı olan Ninja eğitimi için 3 ay önce kurulan 50 kişilik ekip, dünyada tanınır hale gelmek istiyor.

Eğitimlerini Soran ilçesinde sürdüren Ninja ekibi uluslararası yarışmalara katılmak ve dünyanın en tanınan ekipleri olmayı hedefliyor.

Kürt Ninjalar, ilçedeki dağlık bölgede eğitim faaliyetlerini sürdürerek akrobasi ve yakın dövüş teknikleri üzerinde çalışıyor.

Eğitimler ve çalışmalarla ilgili Reuters’e konuşan Ninja koçu Sherzad Muslih Ali şu ifadelere yer verdi: 

"Doğa ve kapalı salonda çalışmanın farkı şu: Salonların dört duvarı vardır ve dört duvar arasında hiçbir şey olmaz. Doğada çalışmak daha iyidir, çünkü hem zihinsel hem de fiziksel olarak iklime uyum sağlamanız gerekir. Bir Ninjanın her hava durumuyla mücadele edebilmesi için soğukta, sıcakta ve ortasında çalışması gerekir.” 

Dünyada da çok bilinen ve birçok filme konu olan Japonya’nın geleneksel dövüş sanatı üzerine çalışan Soran Ninja Ekibi, çalışmaların bağırma, ateş ve mızrakları da entegre ediyor. 

Ninja nedir? 

Feodal düzenin hüküm sürdüğü orta çağ Japonya’sında 13'üncü -14'üncü yüzyıllarda ortaya çıkan Ninjalar, Ninjitsu adlı üstün dövüş tekniklerine sahip bir tür paralı askerlerdi. Dağlarda yaşayan bu kişiler, özellikle sessizce halledilmesi gereken gizli işlerde, casusluk, sabotaj ve suikast konusunda uzmandılar.