image

PeyamaKurd - Suriye Muhalefeti Ulusal Koalisyonu Siyasi Komite üyesi Türkmen Cephesi Temsilcisi Abdülmecid Bereket, ENKS ile PYNK arasında başlayan diyaloğun Suriye’nin çıkarına olduğunu söyledi.

K24’e konuşan Bereket, Suriye Ulusal Kürt Konseyi (ENKS) ile Kürt Ulusal Birliği Partileri (PYNK) arasında devam eden Kürt diyaloğunu değerlendirdi.

Bu diyaloğun Suriye halkının yararına olacağını belirten Temsilci Abdülmecid Bereket şunları söyledi:

“Biz ENKS’li kardeşlerimize güveniyoruz. PYNK ile devam eden görüşme ve müzakerelerinde Suriye’nin milli çıkarlarını göz önüne aldıklarına inanıyoruz. Bu yüzden ENKS ile birlikteyiz. Mesele Suriye olduğunda muhatabın kim olduğu bizim için önemli değil. Bu diyaloğun hep Suriye halkının yararına olacağını istiyoruz.”

Ayrıca, Türkmen ve Arapların dışında Suriye muhalefeti içerisinde yer alan diğer bileşenler de ENKS ile PYNK arasındaki diyaloğu yakından takip ediyor ve Suriye’nin uluslar çıkarları konusunda ENKS’ye destek veriyor.

ENKS Temsilcisi ve Suriye Muhalefeti Ulusal Koalisyonu Siyasi Büro Üyesi Abdullah Gedo da Suriye muhalefetinin ilk başlarda PYNK ile başlayan görüşmelere karşı çıktığını belirtti.

ENKS ile PYNK arasındaki diyaloğun diplomatik düzeyde sürmesiyle birlikte Suriye muhalefetinin açıklamalarında yumuşama olduğunu ifade eden Gedo, “Muhalefet diyaloğun Kürt topraklarının istikrarı ve Suriye'nin çıkarlarına olduğunu görünce onların da açıklamaları ve duruşunda yumuşama oldu. Bu şekilde muhalefet ENKS’yi kendi temsilcisi olarak görmeye başladı ve müzakereleri yakından izliyor, görüşmelerin sonuçlarını bekliyor” şeklinde konuştu.