image

PeyamaKurd - Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Başkanlık Kurulu Üyesi Faysal Yusuf, ABD’nin geçtiğimiz günlerde ilan edilen Barış ve Özgürlük Cephesi'ni desteklediğini dile getirdi. Dün Zahra Bell ve Emily Brandt başkanlığındaki ABD heyeti, Barış ve Özgürlük Cephesi yetkilileriyle bir araya geldi.

Barış ve Özgürlük Cephesi tarafı açıklama yaparak, “ABD temsilcileri, Suriye muhalefetinin birliği için çaba harcadıklarını ifade etti. Kürt diyaloğu da bu çerçevede değerlendiriliyor” dedi.

ENKS Başkanlık Kurulu Üyesi Faysal Yusuf, ABD’nin Barış ve Özgürlük Cephesi'ni desteklediğini dile getirerek, “ABD, Barış ve Özgürlük Cephesi'ne yönelik desteğini ifade etti. ABD’li yetkililer, bölgenin bileşenlerinin temsilcilerinden oluşan Barış ve Özgürlük Cephesi'nin Suriyede siyasi çözüm bulunması ve muhalefetin birleşmesine katkı sağlayacağını dile getirdi. Barış ve Özgürlük Cephesi, Suriye halkını ve siyasi süreci Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254 no’lu kararı temelinde destekleyen her ülkeyle ilişki geliştirmeye hazırdır” sözlerini kullandı.

Yusuf ayrıca, “Birkaç yıldır bölgede olan ABD petrolün korunması, İran ve DAİŞ’le mücadele ile Cenevre sürecine razı olması için Suriye rejimine baskı yapmak için çaba gösterdiğini dile getiriyor. Bölgemizde huzur ve güvenliğin sağlanması gerektiğini belirten Amerikalılar, muhalefet çerçevesinde ve siyasi çözüm noktasında birleşmeleri halinde bölge bileşenlerini destekleyebileceğini vurguluyor” dedi. 

ENKS-PYNK görüşmelerinin ikinci aşaması 

ENKS ile Kürt Ulusal Birliği Partileri (PYNK) arasındaki görüşmelere ilişkin de konuşan Yusuf,  "Diyaloğun ikinci aşaması tarafların ortak açıklamasından sonra başladı. ENKS ve PYNK, birbirlerine mesajlarını Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Komutanı Mazlum Abdi ve ABD’li temsilci yoluyla iletiyor. Şimdi de Suriye Kürtlerinden siyasi ve stratejik konularda karar alabilecek bir komite oluşturmak istiyorlar” diye belirtti.