image

PeyamaKurd - Irak ve Kürdistan Bölgesi arasındaki sorunlara dikkat çeken Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Irak Özel Temsilcisi ve BM Irak Yardım Misyonu (UNAMI) Başkanı Jeanine Hennis-Plasschaert, Erbil ile Bağdat arasındaki yakınlaşmanın memnuniyet verici olduğunu dile getirdi.

BM Irak Özel Temsilcisi ve UNAMI Başkanı Jeanine Hennis-Plasschaert yaptığı basın toplantısında, Irak’ta yapılacak erken seçimler ile Erbil-Bağdat ilişkileriyle ilgili  değerlendirmelere yer verdi.

“Göstericilerin taleplerinin yerine gelmesi önemli” 

Jeanine Hennis-Plasschaert, Irak’ta yapılacak erken seçimlerin önemine değinerek, seçim şeffaf bir ortamda gerçekleşmesi gerektiğine dikkat çekti.

BM Irak Özel Temsilcisi, seçimlere müdahale olmasını engellemek için çaba harcayacaklarını belirterek, göstericilerin taleplerinin yerine gelmesinin önemli olduğunu dile getirdi.

“Sorunlar anayasanın uygulanmasıyla çözülebilir” 

Basın açıklamasında Erbil-Bağdat ilişkilerine de değinen Jeanine Hennis-Plasschaert, sorunların anayasanın uygulanmasıyla çözülebileceğini belirtti.

Jeanine Hennis-Plasschaert, temel sorunları kapsayacak bir müzakerenin kalıcı çözümün tek yöntemi olduğunu dile getirerek şunları ifade etti:

“Tarafları, tüm sorunların anayasal temelde çözümü konusunda teşvik ediyoruz. Müzakereler devam ediyor. Gelinen aşamada Erbil ile Bağdat arasındaki yakınlaşmayı umut verici buluyoruz.”