image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Facebook ve Instagram hesaplarından ‘bana sor’ etiketiyle yaptığı paylaşımlara gelen sorulara ilişkin açıklamasında, Kürdistan Bölgesi’ndeki idari değişimlerin devam edeceğini ifade etti. 

Başbakan Mesrur Barzani, hükümetin programı ve özel yaşamına dair soruları cevaplamaya devam ediyor. Başbakan, idari değişim talebini içeren bir soruyu yanıtlayarak, idari değişikliklerin süreceğini belirtti. 

“Bakanlık ve valiliklerde değişiklikler yapıldı” 

“İdari değişimler gereklidir ve biz buna başladık” diyen Başbakan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:  

“Sizin de gördüğünüz gibi bakanlıklar konusunda değişim olduğu gibi vilayetler düzeyinde de bazı değişiklikler yapıldı. Duhok halkı için de son günlerde bazı idari değişikliklere başladık. Vali değişti, Duhok’a bağlı diğer idari birimlerde de değişiklikler devam edecek. Bu değişiklikler hizmetleri ilerletmek ve hükümetin çalışma programını uygulamak içindir." 

“Kürdistan’da kabiliyetli kişi çok...” 

Başbakan verdiği yanıtlarda kabiliyetli kişilerin çok olduğunu dile getirerek, bir konumda başarılı olanların başka bir konumda da başarılı olmalarının mümkün olduğunu ve başkalarının da tecrübelerini kullanarak kendi illerine ve Kürdistan’a hizmet etmelerinin önünün açmak gerektiğini kaydetti. 

“Tüm vatandaşların hesaplarının olması için program var” 

Mesrur Barzani, “Hükümetin her memurun banka hesabının olmasına dair programı var mı” şeklindeki soruya şu yanıtı verdi: 

“Hükümetin sadece memurlar için de tüm vatandaşların, tüm isteyenlerin hesabının olmasına yönelik programı var. Banka hesabının olması herkesin hakkı ve asıl sorun vatandaşlar ile banka arasındaki güvenin olmamasıdır. Bunun bazı nedenleri var. Her şeyden önce vatandaşlar ile bankalar arasında güven oluşturmak istiyoruz. Bankaların nakit siyasetlerinin Irak Federal Hükümeti’ni ilgilendiren bir yanı var. 

Bağdat’taki hükümetin onaylaması gereken bazı hususlar var. Kürdistan Bölgesi’nde gelişmiş bir banka sistemi oluşturmak için çalışmaya devam edeceğiz. Hem güvene dayalı ve hem de vatandaşların kredi kartlarıyla işlerinin çoğunu yürütebilmeleri için ki birçok gelişmiş ülkede bu şekildedir. Bu bizim programımızda yer alıyor.”