image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Kürdistan Bölgesi idaresi dışındaki Kürdistani bölgelerdeki gelişmelerden endişe duyduğunu dile getirdi.

Başbakan Mesrur Barzani, Kürdistani bölgelerdeki Araplaştırma girişimleriyle ilgili yazılı açıklamasında, Kerkük başta olmak üzere Kürdistani bölgelerdeki Araplaştırma girişimlerinin yoğunlaştırıldığını ve bu siyasetin kabul edilemeyeceğini ifade etti.

Açıklamasında söz konusu bölgelerde Araplaştırma ve demografiyi değiştirme siyasetinin devam ettiğini kaydeden Mesrur Barzani, bunun önceki Irak rejimlerinin Araplaştırma siyasetlerinin tekrarı olduğunu belirtti.

"Araplaştırma siyasetini asla kabul etmeyeceğiz"

Başbakan açıklamasında, demokratik bir sisteme sahip olan Irak’ta bunların yaşanmasının şaşırtıcı olduğunu dile getiren, Irak Anayasası’nda bu bölgelerle ilgili sorunun nasıl çözüleceği ve kaderinin nasıl belirleneceğinin belirtildiğine dikkat çekti.

Söz konusu Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Araplaştırma siyasetini asla kabul etmeyeceğinin altını çizen Başbakan, o bölgenin asli halkı olmayanların söz konusu bölgelere yerleştirilmesinin de kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Başbakan'dan Irak Hükümeti'ne çağrı!

Mesrur Barzani, Kürdistani köy ve bölgelerin işgal edilmesi dışında, Kürt ve Türkmen vatandaşların topraklarından çıkartılıp arazilerine el konulmak istendiğini ifade ederek, bu arazilerin Araplaştırma politikaları kapsamında Saddam rejimi tarafından işgal edip verdiği kişilere tekrar verildiğini kaydetti.

Ayrıca açıklamanın devamında konunun çözüme kavuşması için Kürdistan Bölgesi Hükümeti heyetinin Bağdat’a gideceğini söyleyen Başbakan, Irak Hükümeti’ne çağrıda bulunarak, Bağdat hükümetinin anayasal haklarını kullanması ve yerel idarenin bu tür siyasetlerini durdurmasını talep etti.