image

PeyamaKurd-  İtalya’da temaslarda bulunan Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Kürdistan’ın yüzyıllardır barış ve birlikteliğin yaşandığı topraklar olduğunu ve hep böyle kalacağını söyledi.

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis ile yaptığı görüşmeye dair İtalyan TV2000 kanalına değerlendirmelerde bulunan Barzani, Papa’yla görüşmenin kendileri için gurur verici olduğunu söyleyerek, “Halkımızın teşekkürlerini kendilerine ulaştırdık, bölgenin ve halkımızın istikrara kavuşması için kendilerinden destek ve dua istedik” ifadesini kullandı.

‘1 milyon 100 bin kişiye kapılarımızı açtık’

Başbakan Mesrur Barzani,  Kürdistan Bölgesi’nin terör örgütü IŞİD’ten kaçanlar için huzurlu bir limana döndüğünü belirterek, “1 milyon 100 bin kişiye kapılarımızı açmış olmaktan gurur duyuyoruz. Halen de Suriye’den binlerce kişi geliyor. Hepsini Papa’ya anlattık ki kendisi de epey bilgi sahibiydi. Bizimle hemfikirdi ve yaptıklarımızı takdir etti” diye konuştu.

Kürdistan Bölgesi’nin, dini azınlıklara yaklaşımının nasıl olduğu üzerine gelen soruya ise Barzani şu yanıtı verdi:

“Kürdistan barış ve birliktelik toprağıdır. Yüzyıllar boyunca da böyle olmuştur ve bunun devam etmesini, hep böyle kalmasını istiyoruz. Biz onlara azınlık demiyoruz, onları farklı inanca sahip insanlar olarak tanımlıyoruz ki sığınacak bir yere ihtiyacı olanlar, kalacakları bir yer olduğunu, her zaman Kürdistan’a gelebileceklerini bilsinler diye.